Përshkrimi i produktit
Invertor PV me tre faza 80–110K Seri: Riperkufizimi i efikasitetit dhe besueshmërisë së konvertimit të energjisë diellore
Në një epokë ku tranzicioni global drejt energjisë së ripërtëritshme po shpejtohet, performanca e inverterëve fotovoltaik (PV) është bërë një kornizë themelore e fitueshmërisë dhe qëndrueshmërisë së sistemeve diellorë. Seria e Inverterëve Fotovoltaik me Tre Faza 80–110 kW shfaqet si një zgjidhje e fundit të teknologjisë, e zhvilluar për të plotësuar kërkesat rigorozë të instalimeve komerciale dhe të shkallës së utiliteteve diellore, duke kombinuar efikasitetin udhëheqës në industrinë, dizajnin inteligjent dhe qëndrueshmërinë e fortë për të maksimizuar prodhimin e energjisë dhe për të minimizuar kostot operative.
Përparësitë Kryesore të Performancës
Në qendër të kësaj serie invertorësh ndodhet një grup veçorish që e dallon atë në peizazhin konkurrues PV. Karakteristikat e tij 98.7% eficienca maksimale dhe eficienca europiane prej 98,1% arrihen përmes teknologjisë të avancuar MPPT (Maximum Power Point Tracking), e cila përfshin 8 hyrje MPPT për njësi dhe një gamë të gjerë tensioni MPPT prej 200 V–1000 V. Kjo siguron që inverteri mund të kapë dhe të konvertojë më shumë energji diellore edhe kur panelet janë pjesërisht të hijosura ose funksionojnë në kushte të ndryshme dritësh, duke rritur direkt prodhimin vjetor të energjisë së sistemit diellor. Tensioni ultra-i ulët i nisjes (sa i ulët sa 80 V) zgjeron edhe më tepër kohën e mbledhjes së energjisë duke lejuar funksionimin gjatë fillimit të mëngjesit, fundit të mbrëmjes dhe ditëve me re, kur shumica e inverterëve konkurrues do të qëndrojnë të paaktivizuar.
Një tjetër forcë kryesore është dizajni i saj i fleksibilë i hyrjes DC, i cili suporton 1.5x Përmasimin e tepërt DC dhe përshtatshmërinë me module PV me rrymë të lartë 20 A kjo lejon dizajnerët e sistemit të instalojnë më shumë panele PV se sa është prodhimi i regjistruar AC i inverterit, duke rritur kapjen e energjisë gjatë orëve të kulmit të dritës së diellit dhe duke përmirësuar kthimin nga investimi (ROI) të projektit diellor. Veçoria opsionale e zbulimit inteligjent të rrymës së DC në varg shton një shtresë aftësie diagnozimi, duke mundësuar monitorimin në kohë reale të performancës së çdo vargu për të identifikuar shpejt defektet, për të zvogëluar kohën e mirëmbajtjes dhe për të siguruar shëndetin optimal të sistemit.
Inverteri shquhet gjithashtu për përshtatshmërinë dhe rezistencën e tij me rrjetin. (LVRT) që i lejon të mbetet i lidhur me rrjetin gjatë rënies së tensionit, duke plotësuar kodet e rrepta të rrjetit në të gjithë botën dhe duke kontribuar në stabilitetin e rrjetit. Modi të shumta të punës – përfshirë P-F (rregullimi i koeficientit të fuqisë), P-V (kontrolli i fuqisë aktive të varur nga tensioni) dhe Q-V (kompensimi i fuqisë reaktive) —për të ofruar operatorëve të sistemit kontroll të hollësishëm mbi injektimin e energjisë, duke u lejuar të marrin pjesë në shërbimet ndihmëse të rrjetit dhe të maksimizojnë burimet e të ardhurave. Për aplikacionet që kërkojnë energji rezervë, inverteri mund të integrohet me sistemet e ruajtjes së energjisë për të siguruar një kalim të paprekur midis operimit të lidhur me rrjetin dhe atij jashtë rrjetit, duke garantuar furnizimin e pandërprerë të energjisë për ngarkesat kritike.
Parametrat e Produktit
[SOI] Inverter hibrid me një fazë 3–6 kW (i lidhur me rrjetin) |
|
|
|
|
Karakteristikat Kryesore: |
• Rryma maksimale e ngarkimit të baterisë: 120 A |
• Paralelizimi maksimal i 16 njësive |
• MPPT 15 A, komponentë me fuqi të lartë |
• Kohë e shkurtër e ndërrimit UPS nga operimi jashtë rrjeti në operimin brenda rrjetit për ngarkesa të rënda |
• Mbështet lidhjen e gjeneratorit dhe të ngarkesave me motor |
• Shpërndarje natyrale e nxehtësisë pa ventilator |
|
|
|
|
Specifikimet e modelit të produktit |
Parametri |
ESSI-3KIP-42-LV |
ESSI-5KIP-48-LV |
ESSI-6KIP-48-LV |
Hyrja DC (V) |
- |
- |
- |
Fuqia maksimale hyrëse PV |
5KW |
8KW |
8KW |
Tensioni maksimal i hyrjes PV |
- |
800V |
800V |
Tensioni i renditur i hyrjes PV |
360V |
360V |
360V |
Larg Viti MPPT |
95–450 V |
125–450 V |
125–450 V |
Rryma maksimale e hyrjes për çdo MPPT |
15 A/MPPT |
22,5 A/MPPT |
22,5 A/MPPT |
Maksimumi i gjurmuesve paralelë MPPT |
2 |
2 |
2 |
Ngarkimi/zhvargjimi i baterisë (V) |
Plumb-acidi/Litium |
Plumb-acidi/Litium |
Plumb-acidi/Litium |
Lloji i Baterisë |
48V |
48V |
48V |
Energji Maksimale e Ngarkimit |
3KW |
5KW |
6kw |
Rryma maksimale e karikimit |
70A |
120A |
120A |
Lloji i Komunikimit |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Larg aktive e vlerës së normale |
3KW |
5KW |
6kw |
Maksimumi fuqi larg |
3.3KW |
5.5kw |
6.6KW |
Fuqia maksimale e shkurtorja |
3.3KW |
5.5kw |
6.6KW |
RRYSHI I DALJES |
13.6A |
22.7A |
27,3 A |
Maksimumi sasi larg |
15A |
25A |
30A |
Frekuenca e daljes |
L/N/PE 220/230 V, 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V, 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V, 50 Hz/60 Hz |
Faktori i fuqisë së daljes |
0,8 (mbrapa) – 0,8 (para) |
0,8 (mbrapa) – 0,8 (para) |
0,8 (mbrapa) – 0,8 (para) |
THD (ngarkesë lineare) |
<3% |
<3% |
<3% |
THD (i lidhur me rrjetin) |
<2% |
<2% |
<2% |
Larg Aktiv Energji |
3.3kVA |
5.5kVA |
6.6kVA |
Rrjedhja Maksimale e Hyrjes |
15A |
25A |
30A |
Rangu i tensionit të hyrjes |
L/N/PE 220/230 V, 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V, 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V, 50 Hz/60 Hz |
Efikasitet Maksimal |
97.50% |
97.50% |
97.50% |
Sertifikim |
IECEE/IEC61000-6-3 |
IECEE/IEC61000-6-3 |
IECEE/IEC61000-6-3 |
EMC |
EN61000-6-1/EN61000-6-3 |
EN61000-6-1/EN61000-6-3 |
EN61000-6-1/EN61000-6-3 |
Dimensionet (G×L×T) |
390 mm × 445 mm × 225 mm |
390 mm × 445 mm × 225 mm |
390 mm × 445 mm × 225 mm |
Metoda e ftohjes |
Hedhje natyrale |
Hedhje natyrale |
Hedhje natyrale |
Pesha |
21kg |
21kg |
21kg |
Klasa Proteksionit |
IP65 |
IP65 |
IP65 |
Temperatura e Funksionimit |
-25 °C deri në +60 °C (zvogëlim i performancës mbi 45 °C) |
-25 °C deri në +60 °C (zvogëlim i performancës mbi 45 °C) |
-25 °C deri në +60 °C (zvogëlim i performancës mbi 45 °C) |
Lartësia Maksimale |
3000m |
3000m |
3000m |
Ndërfaqja e Komunikimit |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |


Specifikimet Teknike dhe Variantet e Modeleve
Seria 80–110K përbëhet nga tre modele — TSI-80K3P-03-CN, TSI-100K3P-03-CN dhe TSI-110K3P-03-CN — ku secili është optimizuar për kapacitete të ndryshme fuqie, duke ruajtur standardet e përbashkëta të performancës baze.
Parametrat DC dhe AC
Fuqia maksimale e hyrjes DC varion nga 120 kW (modeli 80K) deri në 165 kW (modeli 110K) , me një rrymë maksimale hyrëse prej 50A për çdo kanal MPPT. Secili model ka 8 hyrje MPPT, duke lejuar konfigurim të fleksibël të vargjeve dhe tolerancë më të mirë ndaj hijesimit. Në anën AC, fuqia e daljes së renditur varion nga 80 kW deri në 110 kW, me një fuqi të dukshme maksimale deri në 121 kVA, duke ofruar një 10%kapacitet mbivendosjeje për të menaxhuar ngarkesat kulmore të shkurtëra. Tensioni i daljes është i konfigurueshëm nga 300 V deri në 480 V, me një frekuencë rrjeti prej 50Hz ose 60Hz , duke siguruar përbashkësinë me standardet globale të rrjetit. Metrikat kritike të cilësisë së energjisë janë të jashtëzakonshme: distorsioni total i harmonikës së rrymës (THD) është më i vogël se 3%, dhe faktori i fuqisë mund të rregullohet midis -0,9 (kapacitiv) dhe 0,9 (induktiv), duke minimizuar ndotjen e rrjetit dhe duke siguruar përputhjen me kërkesat e shtrënguara të kompanive furnizuese.
Siguri dhe Larg
Siguria është prioriteti më i lartë në dizajnimin e serisë 80–110K. Ajo përfshin një koleksion të plotë të veçorive mbrojtëse, përfshirë mbrojtjen kundër polaritetit të kundërt të DC, mbrojtjen nga tensioni i lartë/shumë i ulët, mbrojtjen nga rryma e tepërt, monitorimin e rezistencës së izolimit dhe zbulimin e rrymës së mbetur (RCD) . Klasifikimi i mbrojtjes IP66 siguron rezistencë ndaj pluhurit dhe hyrjes së ujit, duke e bërë të përshtatshme për instalim të jashtëm në mjedise të ashpra, nga shkretëtirat deri te zonat bregdetare. Ndërtimi i fortë i inverterit dhe intervali i gjerë i temperaturave të punës (-30 °C deri në 60 °C) për të përmirësuar më tej qëndrueshmërinë e tij, duke siguruar performancë të besueshme edhe në kushtet ekstreme të motit. Ftohja inteligjente me ventilator me filtrë për pluhur siguron shpërndarje efikase të nxehtësisë, ndërkohë që zgjaton jetëgjatësinë e komponentëve të brendshëm, duke zvogëluar koston e mirëmbajtjes në afat të gjatë.
Veçoritë Fizike dhe Komunikimi


Dizajni i kompaktë i inverterit optimizon fleksibilitetin e instalimit: modelët 80K dhe 100K kanë dimensione 1200 mm × 535 mm × 275 mm , ndërsa modeli 110K ka dimensione 1200 mm × 600 mm × 275 mm, me peshë që variojnë nga 65 kg deri në 82 kg. Kjo lejon montimin e lehtë në mure ose në pllaka betoni, edhe në objekte me hapësirë të kufizuar. Për komunikim dhe menaxhim nga larg, inverteri mbështet Lidhje RS485 dhe 4G/Wi-Fi , duke mundësuar monitorimin në kohë reale të parametrave kryesorë (p.sh., fuqia hyrëse/dalëse, efikasiteti, temperatura) dhe përditësimet e firmware-it nga larg. Ky lidhje integrohet pa probleme me sistemet e menaxhimit të energjisë diellore (EMS), duke ofruar operatorëve të sistemit informacione të veprueshme për optimizimin e performancës dhe minimizimin e kohës së mosfunksionimit.
Scenarët e Aplikimit
Shumafunkciona e 80–110K seria e bën të përshtatshme për një gamë të gjerë aplikimesh:
Sistemet Komerciale dhe Industriale Diellore: Fuqizimi i fabrikave, depozitave dhe ndërtesave zyri për të zvogëluar koston e energjisë elektrike dhe për të aritur qëllimet e qëndrueshmërisë.
Fermat e Mëdha Diellore: Ofrimi i konvertimit me efikasitet të lartë për instalime diellore në shkallë të madhe, duke maksimizuar prodhimin e energjisë dhe stabilitetin e rrjetit.
Sistemet Hibride Diellor-Bateri: Integrimi me bateritë litium-ion për të ofruar energji rezervë dhe reduktim të kulmeve të ngarkesës, duke përmirësuar besnikërinë dhe vlerën e energjisë diellore.
Elektrifikimi Bujqësor dhe Rural: Ofrimi i një furnizimi të besueshëm energjie për sistemet e ujitjes, komunitetet rurale dhe fermat jashtë rrjetit, aty ku aksesi në rrjet është i kufizuar.
Përmbledhje, Inverteri i Fazës së Tretë PV 80–110K Seria përfaqëson një avancim të konsiderueshëm në teknologjinë e inverterëve PV, duke kombinuar efikasitetin e lartë, dizajnin inteligjent dhe qëndrueshmërinë e fortë për të plotësuar nevojat e evoluara të industrisë globale solare. Aftësia e saj për të maksimizuar prodhimin e energjisë, për të siguruar përshtatshmërinë me rrjetin dhe për të funksionuar besnikisht në mjedise të rënda e bën një zgjedhje të besuar për zhvilluesit e projekteve solare, integratorët e sistemeve dhe përdoruesit finalë. 80–110K seria qëndron në parabartësinë e mundësimit të një ekosistemi energjetik më të qëndrueshëm dhe më rezistent ndaj ndryshimeve klimatike.