Enfas hybridomvandlare 3–6 kW (nätansluten)
MINSTA BESTÄLLNINGSMÄNGD: 1
- Översikt
- Rekommenderade produkter
En annan nyckelstyrka är dess flexibla DC-ingångsdesign, som stödjer 1,5x DC-översizing och kompatibilitet med 20 A högströms PV-moduler . Detta gör det möjligt for systemdesigners att installera fler PV-paneler än växelriktarens angivna AC-utdata, vilket ökar energiinsamlingen under timmar med maximal solinstrålning och förbättrar avkastningen (ROI) för solprojektet. Den valfria funktionen för intelligent DC-strömövervakning av strängar lägger till en nivå av diagnostisk funktionalitet, vilket möjliggör övervakning i realtid av varje strängs prestanda för att snabbt identifiera fel, minska underhållstiden och säkerställa optimal systemhälsa.
Växelriktaren utmärker sig också genom god nätkompatibilitet och robusthet. Den har funktion för undvikande av spänningsnedgång vid låg spänning (LVRT) förmåga, vilket gör att den kan förbli ansluten till nätet vid spänningsnedgångar, i enlighet med strikta elnätsregler världen över och bidrar till nätets stabilitet. Flera driftlägen – inklusive P-F (reglering av effektfaktorn), P-V (spänningsberoende aktiv effektreglering) och Q-V (reaktiv effektkompensering) – ger systemoperatörer detaljerad kontroll över effektinmatningen, vilket möjliggör deras deltagande i elnätets hjälptjänster och maximerar intäktsströmmar. För applikationer som kräver reservkraft kan växelriktaren integreras med energilagringssystem för att säkerställa en sömlös övergång mellan nätansluten och fristående drift, vilket garanterar obegränsad strömförsörjning för kritiska laster.
[SOI] Enfasig hybridomvandlare 3–6 kW (nätansluten) | |||
|
|
|
|
Nyckelfunktioner: | |||
• Maximal laddström till batteri: 120 A | |||
• Maximalt 16 enheter i parallellkoppling | |||
• MPPT 15 A, högeffektiva komponenter | |||
• Kort UPS-omsättningstid mellan friluftsläge och nätanslutet läge vid tunga laster | |||
• Stöd för anslutning av generator och motorlast | |||
• Fläktlös naturlig värmeavledning | |||
|
|
|
|
Produktmodellspecifikationer | |||
Parameter |
ESSI-3KIP-42-LV |
ESSI-5KIP-48-LV |
ESSI-6KIP-48-LV |
DC-ingång (V) |
- |
- |
- |
Maximal pv-inmatning |
5KW |
8KW |
8KW |
Maximal pv-spänning |
- |
800V |
800V |
Nominal PV-spänning |
360 V |
360 V |
360 V |
MPPT-spänningsområde |
95–450 V |
125–450 V |
125–450 V |
Maximal ingående ström per MPPT |
15 A/MPPT |
22,5 A/MPPT |
22,5 A/MPPT |
Maximalt antal parallella MPPT-spårare |
2 |
2 |
2 |
Batteriladdning/utladdning (V) |
Bly-syrla/Litium |
Bly-syrla/Litium |
Bly-syrla/Litium |
Batterityp |
48V |
48V |
48V |
Max laddningseffekt |
3KW |
5KW |
6Kw |
Max laddningsström |
70A |
120A |
120A |
Kommunikationsläge |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Nämnd utgångs effekt |
3KW |
5KW |
6Kw |
Max utgångs effekt |
3.3KW |
5.5KW |
6.6KW |
Maximalt spetsuttag |
3.3KW |
5.5KW |
6.6KW |
Nominell utgångsström |
13.6A |
22.7a |
27,3A |
Maximal Utgående Ström |
15A |
25A |
30A |
Utgångsfrekvens |
L/N/PE 220/230 V 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V 50 Hz/60 Hz |
Utgångs effektfaktor |
0,8 (induktiv) – 0,8 (kapacitiv) |
0,8 (induktiv) – 0,8 (kapacitiv) |
0,8 (induktiv) – 0,8 (kapacitiv) |
THD (linjärt lastfall) |
<3% |
<3% |
<3% |
THD (nätanslutet) |
<2% |
<2% |
<2% |
Nämnd ingångseffekt |
3.3KVA |
5,5 kVA |
6,6 kVA |
Max Indatström |
15A |
25A |
30A |
Inmatningsspänningsområde |
L/N/PE 220/230 V 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220/230 V 50 Hz/60 Hz |
Maximal effektivitet |
97.50% |
97.50% |
97.50% |
Certifiering |
IECEE/IEC61000-6-3 |
IECEE/IEC61000-6-3 |
IECEE/IEC61000-6-3 |
EMC |
För att säkerställa att det inte förekommer någon förhindrande av att en produkt försätts i en annan kategori än den som anges i punkt 6.2. |
För att säkerställa att det inte förekommer någon förhindrande av att en produkt försätts i en annan kategori än den som anges i punkt 6.2. |
För att säkerställa att det inte förekommer någon förhindrande av att en produkt försätts i en annan kategori än den som anges i punkt 6.2. |
Dimensioner (B×H×D) |
390 mm × 445 mm × 225 mm |
390 mm × 445 mm × 225 mm |
390 mm × 445 mm × 225 mm |
Kylmetod |
Naturlig Kylning |
Naturlig Kylning |
Naturlig Kylning |
Vikt |
21KG |
21KG |
21KG |
Skyddsklass |
IP65 |
IP65 |
IP65 |
Driftstemperatur |
-25–+60 °C (effektminskning vid 45 °C) |
-25–+60 °C (effektminskning vid 45 °C) |
-25–+60 °C (effektminskning vid 45 °C) |
Maximal höjd |
3000 meter |
3000 meter |
3000 meter |
Kommunikationsgränssnitt |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |




Slutsatsen är att den trefasiga PV-omvandlaren 80–110 k Serien en betydande framsteg inom PV-omvandlingstekniken, genom att kombinera hög verkningsgrad, intelligent design och robust hållbarhet för att möta de utvecklade behoven inom den globala solenergiindustrin. Dess förmåga att maximera energiutbytet, säkerställa nätkompatibilitet och drifta pålitligt i hårda miljöer gör den till ett betrodd val för utvecklare av solenergiprojekt, systemintegratörer och slutanvändare lika väl. När världen övergår till en lågkolonframtid står 80–110 k serien i spetsen för att möjliggöra ett mer hållbart och motståndskraftigt energisystem.