Përshkrimi i produktit
Kabina e Integrimit të Ulët Tensioni PV-Storage: Zgjidhja Përfundimtare Energetike e Ruajtjes së Energjisë me Gjithçka në Një
Në peizazhin e shpejtëzuar të energjisë së ripërtëritshme, kabineti i integruar me tension të ulët PV-Storage dallohet si një zgjidhje revolucionare për aplikime tregtare, industriale dhe të vogla të korporatave të energjisë që kërkojnë menaxhim të besueshëm, efikas dhe fleksibël të energjisë. Ky sistem i plotësisht integruar kombinon kontrollin e ngarkimit fotovoltaik (PV), ruajtjen e energjisë në bateri litium-ferrum-fosfat (LFP), inverzionin dyanshëm dhe ndërrimin inteligjent midis rrjetit dhe rrjetit jashtë rrjeti në një kabinet të vetëm dhe të kompaktë—duke eliminuar kompleksitetin e instalimit të pjesëve të veçanta dhe ofruar një zgjidhje gati-për-përdorim të ruajtjes së energjisë që e balancon performancën, qëndrueshmërinë dhe lehtësinë e përdorimit.
Dizajni Kryesor dhe Avantazhet e Performancës
Disponueshëm në pesë modele të shumëfishta (ESS1-6kW/14,348kWh, ESS3-12kW/28,688kWh, ESS1-18kW/43,034kWh, ESS3-18kW/28,688kWh, ESS3-20kW/57,638kWh), ky kabinet është projektuar për të plotësuar kërkesat e ndryshme të energjisë, me fuqi dalëse të rregulluar nga 6 kW deri në 20 kW dhe kapacitet ruajtjeje energjie nga 14,348 kWh deri në 57,638 kWh . Në qendër të tij ndodhet një bateri LFP me performancë të lartë me një 48V voltazh sistemi, 60A rregullim maksimal ngarkimi, dhe një gamë të gjerë voltazhi punuese (40–54,8 V) , duke siguruar ruajtje dhe çlirim stabil energjie edhe nën kushte ngarkese të ndryshueshme. Pjesa e hyrjes PV mbështet deri në 35KW hyrje energjie diellore (varësisht nga modeli), me gamë voltazhi MPPT prej 60–450 V dhe shumë kanale MPPT (deri në 8 kanale për modelin 20 kW), duke maksimizuar efikasitetin e mbledhjes së energjisë diellore.
Një nga veçoritë më të dalura është aftësia e saj ultra-shpejtë për të kaluar nga rrjeti në sistemin jashtë rrjetit, me kohë kalimi ≤20 ms—e kontrollueshme dhe plotësisht e përshtatshme me gjeneratorët diesel. Kjo siguron një kalim të paprekur të energjisë gjatë dështimeve të rrjetit ose periudhave të kërkesës maksimale, duke eliminuar çdo ndërprerje për pajisjet kritike dhe duke siguruar funksionimin pa ndërprerje të bizneseve dhe objekteve industriale. Sistemi mbështet gjithashtu prodhimin e ngarkesës së tepërt 200% (p.sh., modeli me fuqi të deklaruar 6 kW ofron fuqi kulmi 12 kW), duke e bërë atë të aftë të menaxhojë rritjet e papritura të kërkesës për energji pa komprometuar performancën apo sigurinë.
Lehtësia e Instalimit & Mirëmbajtjes
I projektuar me përqendrim në përdorshmërinë nga ana e përdoruesit, kabineti i integruar me voltazh të ulët PV-Stokim ka një dizajn plug-and-play që lejon instalim të shpejtë me minimum mjete dhe pa lidhje komplekse elektrike. Ai mbështet operimin vetë-paralel (deri në 8 njësi në paralel), duke lejuar përdoruesit të rrisin kapacitetin e ruajtjes së energjisë sipas rritjes së nevojave të tyre—ideal për objekte komerciale të vogla dhe mesatare, komunitete të largëta ose instalime industriale me kërkesa të rritura energjetike. Ndërtimi modular thjeshton edhe më tepër mirëmbajtjen: modulat e dëmtuara mund të zëvendësohen shpejt pa ndërprerë tërë sistemin, duke zvogëluar kohën e padefektshme dhe kostot operative të gjatë kohës.
Hapësira e vogël e kabinës (dimensionet variojnë nga 700×1200×900 mm deri në 1400×700×2350 mm , varësisht nga modeli) dhe dizajni i lehtë ( 500 kg deri në 700 kg ) e bëjnë të përshtatshme për instalim brenda dhe jashtë ndërtesës, edhe në mjedise ku hapësira është e kufizuar. Qëndrueshmëria e lartë e ndërtimit përmirësohet nga shkalla e mbrojtjes IP54, rezistenca ndaj pluhurit dhe ujit, si dhe një gamë e gjerë e temperaturave të punës ( -25 ℃ deri në 55 ℃, me reduktim të fuqisë vetëm mbi 40℃), duke siguruar performancë të besueshme në kushte klimatike të vështira, nga ftohtësia ekstreme deri te nxehtësia e lartë. Toleranca ndaj lagështisë relative ( 0–95 % RH, pa kondensim ) e rrit edhe më tepër përshtatshmërinë e tij për vendndodhje gjeografike të ndryshme.
Parametrat e Produktit
Karakteristikat Kryesore: |
• Koha e kalimit rrjet/jashtë rrjeti ≤20 ms (kontrollueshme), e përshtatshme me gjeneratorët me motor diesel |
• Instalim i lehtë, funksionim i vetë-paralel, pa nevojë për mirëmbajtje |
• I lehtë për tu instaluar, kërkon më pak mjete instalimi, strukturë më të shpejtë |
• Suporton dalje me ngarkesë 200% mbi kapacitetin nominal |
• Mirëmbajtje e lehtë, dizajn modular, zëvendësim i shpejtë i moduleve të dëmtuara |
• Suporton modalitetin e përdorimit personal dhe atë kundër rrjedhës së kthyer |
Kategoria e Parametrave |
Emri i parametrave |
Modeli |
ESS1-6 kW/14,348 kWh |
ESS3-12 kW/28,688 kWh |
ESS1-18 kW/43,034 kWh |
ESS3-18 kW/28,688 kWh |
ESS3-20 kW/57,638 kWh |
HAPËSIRA PV |
Fuqia maksimale hyrëse PV |
6kw |
18KW |
27 kw |
18KW |
35KW |
Rryma maksimale hyrëse PV |
15A |
50A |
75A |
42kw |
43KW |
Tensioni i përcaktuar DC |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
Larg Viti MPPT |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
Rrjedhja Maksimale e Hyrjes |
30A |
40 A/40 A |
30 A/30 A/30 A |
17 A × 4 |
13 A × 8 |
Numri i kanaleve MPPT |
2 janari |
2 janari |
2 janari |
4 |
8 |
Rryma maksimale hyrëse PV për çdo shtrirje |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Numri i vargjeve për çdo MPPT |
- |
- |
- |
4 |
8 |
Hyrja/dalja e baterisë |
Tensioni Nominal |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
Energji Maksimale e Ngarkimit |
120 A/60 A |
240 A/80 A |
360 A/180 A |
210 A/210 A |
420 A/210 A |
Fuqia maksimale e shkarkimit |
120 kW/12 kW |
120 kW/12 kW |
180 kW/180 kW |
120 kW/10,78 kW |
420 A/215 kW |
Komunikimi i baterisë |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Rryma maksimale e karikimit |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Larg dhe Larg Kalori |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Dalja e Inverterit |
Larg aktive e vlerës së normale |
6kw |
12KW |
18KW |
18KW |
20 KW |
Maksimumi fuqi larg |
12KW |
24KW |
36 kw |
36 kw |
40KW |
RRYSHI I DALJES |
27,3 A |
54,5 A |
81,8 A |
15,54 A |
31,8 A |
Maksimumi sasi larg |
28 A |
56 A |
84 A |
15,9 A |
36,8 A |
Rangu i tensionit të daljes |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
Shkalla e Rregullimit të Tensionit të Daljes |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
Fuqia Maksimale e Daljes (i lidhur me rrjetin) |
- |
- |
- |
18KW |
20 KW |
Rryma Maksimale e Daljes (i lidhur me rrjetin) |
- |
- |
- |
24,5 A |
26,3 A |
Hyrja nga rrjeti |
Maksimumi i Larg dhe Energji Input |
10KW |
20 KW |
30Kw |
20KVA |
40KVA |
Rrjedhja Maksimale e Hyrjes |
100A |
100A |
100A |
24A |
44A |
Rangu i tensionit të hyrjes |
176–253 V |
176–253 V |
176–253 V |
198–242 V |
198–242 V |
Fuqia maksimale e daljes (jashtë rrjetit) |
10KW |
20 KW |
30Kw |
20 KW |
40KW |
Rryma maksimale e daljes (jashtë rrjetit) |
6.2kw |
12,4 kW |
18,6 kW |
18KW |
25kw |
Rryma maksimale e hyrjes (jashtë rrjetit) |
20A |
50A |
60A |
14.5A |
29 A |
Hyrja për mbështetje |
Modeja e lidhjes |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Modeja e punës |
Lidhje paralele |
Lidhje paralele |
Lidhje paralele |
Lidhje paralele |
Lidhje paralele |
Fuqia Maksimale Hyrëse/Dalëse |
6kw |
12KW |
24KW |
24KW |
24KW |
Tensioni i Vlerësuar |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
Rryma e vlerësuar |
- |
- |
- |
- |
- |
Parametrat e Baterisë |
Kapaciteti Nominale për Set |
14,348 kWh |
28,688 kWh |
43,034 kWh |
28,688 kWh |
57,638 kWh |
Numri i Moduleve të Baterisë për Set |
14,348 kWh/1 |
14,348 kWh/2 |
14,348 kWh/3 |
14,348 kWh/2 |
14.348 kWh/4 |
Vazhdimi i voltatjeve të punës |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
Tensioni i sistemit |
48V |
48V |
48V |
48V |
48V |
Rryma maksimale e karikimit |
60A |
60A |
60A |
60A |
60A |
Dimensionet (G×B×L) |
1020 × 700 × 2350 mm |
1020 × 700 × 2350 mm |
1020 × 700 × 2350 mm |
1400 × 700 × 2350 mm |
1400 × 700 × 2350 mm |
Pesha |
1020 kg |
1020 kg |
1020 kg |
1020 kg |
1020 kg |
Lloji i Qelizës |
LFP |
LFP |
LFP |
LFP |
LFP |
Parametra sistemi |
Efikasitet Maksimal |
97.50% |
97.50% |
97.50% |
95.10% |
95.10% |
Gradi i mbrojtjes |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
Temperatura e Funksionimit |
−25–55 ℃ (zvogëlim i fuqisë mbi 40 ℃) |
−25–55 ℃ (zvogëlim i fuqisë mbi 40 ℃) |
−25–55 ℃ (zvogëlim i fuqisë mbi 40 ℃) |
−25–55 ℃ (zvogëlim i fuqisë mbi 40 ℃) |
−25–55 ℃ (zvogëlim i fuqisë mbi 40 ℃) |
Nxehtësi relative |
0–95 % RH (pa kondensim) |
0–95 % RH (pa kondensim) |
0–95 % RH (pa kondensim) |
0–95 % RH (pa kondensim) |
0–95 % RH (pa kondensim) |
Metoda e ftohjes |
Ftohja e ajrit |
Ftohja e ajrit |
Ftohja e ajrit |
Ftohja e ajrit |
Ftohja e ajrit |
Përmasat e Kabinetit |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
Pesha e kabinetit |
500kg |
700 kg |
700 kg |
500kg |
700 kg |
MBROJTJA NGA ZJARRI |
Aerosol |
Aerosol |
Aerosol |
Aerosol |
Aerosol |
Funksionet |
Funksioni kundër rrjedhës së kundërt |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Jo mbështetje |
Jo mbështetje |
Kthimi midis rrjetit dhe sistemit jashtë rrjetit |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Monitores Remote |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Mbështetje |
Protokolli i komunikimit |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
Numri i njësive paralele |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Sertifikim |
Sertifikim |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |


Funksionalitet i Përmirësuar & Siguri
Sistemi është i pajisur me një koleksion të plotë funksionesh inteligjentë për të optimizuar përdorimin e energjisë dhe për të siguruar sigurinë. Ai mbështet modalitetin kundër rrjedhës së kundërt për konsumim të vetë, duke lejuar përdoruesit të maksimizojnë përdorimin e energjisë së diellit në vend dhe të zvogëlojnë varësinë nga rrjeti—duke ulur faturat e energjisë elektrike dhe gjurmën karbonike. Mundësitë e monitorimit nga largësi (përmes protokolleve komunikimi CT/MT/TER) lejojnë gjurmonimin real-kohor të prodhimit, ruajtjes dhe konsumimit të energjisë, si dhe të statusit të shëndetit të sistemit, nga çdo pajisje e lidhur me internetin. Kjo jep përdoruesve mundësinë të marrin vendime të bazuara në të dhëna për të optimizuar efikasitetin e energjisë dhe për të adresuar proaktivisht çdo problem potencial para se ai të eskalojë.
Siguria është prioriteti kryesor në dizajnimin e këtij kabineti të integruar. Ai përfshin teknologjinë e ftohjes me ajër për të mbanë temperaturat optimale të funksionimit, mjetet e mbrojtjes nga zjarri me aerosol për të zvogëluar rreziqet e zjarrit dhe shumë shtresa mbrojtjeje kundër ngarkimit të tepërt, shkarkimit të tepërt, qarkullimeve të shkurtra dhe nxehtësisë së tepërt. Sistemi i plotëson standardet ndërkombëtare të sigurisë dhe performancës, përfshirë CE, IEC61000, IEC62109 dhe UL983.3 , duke siguruar përputhjen me kërkesat rregullative globale dhe duke dhënë përdoruesve qetësinë e mendjes lidhur me cilësinë dhe sigurinë e produktit.


Shpërndarje e Aplikimit
Kabineti i Integrueshëm me Voltazh të Ulët PV-Storage është një zgjidhje e shumëanshme, e përshtatshme për një gamë të gjerë aplikimesh:
Ndarjet Komerciale: Dyqane energjie, zyra dhe qendra tregtare që përdorin energji diellore të pastër, reduktojnë tarifat e kërkesës kulmore dhe sigurojnë energji rezervë gjatë dështimeve të rrjetit elektrik.
Objekte Industriale: Përkrahin vijat e prodhimit, depozitat dhe fabrikat e përpunimit me energji të qëndrueshme dhe të besueshme, minimizojnë kohën e padefektshme dhe ulin kostot e energjisë përmes konsumimit vetjak.
Komunitete të largëta & Vende jashtë rrjetit: Siguroni energji të qëndrueshme për fshatrat rurale, kampet minierë ose kullat e telekomunikacionit në zonat pa qasje në rrjetin elektrik, duke zëvendësuar gjeneratorët me diesel që janë të shtrenjtë dhe të ndotës.
Microgrids: Integroheni në mikrogride komunitare ose kampusi për të përmirësuar rezilienca energjetike, të balancojnë kërkesën për ngarkesë dhe të mbështesin integrimin e energjisë së ripërtëritshme.
Përfundim
Kabina integrale me tension të ulët PV-Storage riperkufizon atë që është e mundur me sistemet e ruajtjes së energjisë në shkallë të vogël dhe mesatare. Kombinimi i saj i performancës së lartë, lehtësisë së instalimit, funksionalitetit inteligjent dhe karakteristikave të forta të sigurisë e bën një zgjidhje ideale për biznese dhe organizata që po kalojnë te energjia e ripërtëritshme, reduktojnë kostot e energjisë dhe përmisojnë rezilienca e furnizimit me energji. Ajo mund të përdoret si një sistem i vetëm jashtë rrjetit, si një zgjidhje e fuqisë së rezervës ose si pjesë e një konfigurimi hibrid me lidhje me rrjetin; kjo kabine integrale ofron furnizim të qëndrueshëm, efikas dhe ekonomik me energji—i mbështetur nga certifikata ndërkombëtare dhe një dizajn i krijuar për të qëndruar kundër sfidave të operimit në botën reale. Me dizajnin e saj të skalueshëm dhe veçoritë që janë të përqendruara në përdorues, ajo nuk është thjesht një produkt i ruajtjes së energjisë, por një investim i gjatë afati në energji të qëndrueshme dhe të besueshme.