Produktbeskrivning
PV-lagringens lågspänningsintegrerade kabinett: Den ultimata all-i-ett-lösningen för energilagring
I den snabbt föränderliga landskapet för förnybar energi utmärker sig PV-lagringens integrerade lågspänningskabinett som en banbrytande lösning för kommersiella, industriella och mindre kraftförsörjningsapplikationer som söker pålitlig, effektiv och flexibel elkraftshantering. Detta fullständigt integrerade system kombinerar solcellsladdkontroll (PV), lagring i litium-järnfosfatbatterier (LFP), tvåriktad omvandling och intelligent växling mellan nätanslutning och friläge i ett enda, kompakt kabinett – vilket eliminerar komplexiteten med installation av separata komponenter och ger en färdig energilagringslösning som balanserar prestanda, hållbarhet och användarvänlighet.
Kärnkonstruktion och prestandafördelar
Tillgänglig i fem mångsidiga modeller (ESS1-6 kW/14,348 kWh, ESS3-12 kW/28,688 kWh, ESS1-18 kW/43,034 kWh, ESS3-18 kW/28,688 kWh, ESS3-20 kW/57,638 kWh); denna kabinett är konstruerad för att möta olika effektbehov, med en märkeffekt mellan 6 kW och 20 kW samt en energilagringskapacitet från 14,348 kWh till 57,638 kWh . I kärnan finns ett högpresterande LFP-batteripaket med en 48V systemspänning, 60A maximal laddningsström och ett brett arbetsområde för spänning (40–54,8 V) , vilket säkerställer stabil energilagring och urladdning även vid varierande lastförhållanden. Solcellsinmatningsavsnittet stödjer upp till 35 kW solenergiinmatning (beroende på modell), med MPPT-spänningsområde på 60–450 V och flera MPPT-kanaler (upp till 8 kanaler för 20 kW-modellen), vilket maximerar effektiviteten för solenergiutvinning.
En av de mest framträdande funktionerna är dess ultra-snabba växling mellan nät- och friläge, med en växlingstid på ≤20 ms – styrbar och fullt kompatibel med dieselgeneratorer. Detta säkerställer en sömlös kraftövergång vid nätavbrott eller perioder med hög effektbelastning, vilket eliminerar driftstopp för kritisk utrustning och garanterar obegränsad drift för företag och industriella anläggningar. Dessutom stödjer systemet 200 % överlastutmatning (t.ex. en modell med nominell effekt på 6 kW levererar 12 kW topp-effekt), vilket gör den kapabel att hantera plötsliga effektpikar utan att påverka prestanda eller säkerhet.
Enkel installation och underhåll
Utformad med användarvänlighet i åtanke har PV-lagringskabinettet för lågspänning en plug-and-play-design som möjliggör snabb installation med minimala verktyg och utan komplicerad kablingsarbete. Den stödjer självständig parallellkoppling (upp till 8 enheter parallellt), vilket gör det möjligt for användare att skala upp sin energilagringskapacitet när deras behov växer – idealiskt för små till medelstora kommersiella anläggningar, avlägsna samhällen eller industriella anläggningar med expanderande elkraftkrav. Den modulära konstruktionen förenklar vidare underhållet: felaktiga moduler kan bytas ut snabbt utan att störa hela systemet, vilket minskar driftstopp och långsiktiga driftskostnader.
Kabinettets kompakta yta (måtten varierar mellan 700×1200×900 mm och 1400×700×2350 mm , beroende på modell) och lättviktiga design ( 500 kg till 700 kg ) gör det lämpligt för både inomhus- och utomhusinstallation, även i miljöer med begränsat utrymme. Dess robusta byggnad kompletteras av IP54-skyddsklassning, damm- och vattentåliga egenskaper samt ett brett drifttemperaturområde ( −25 °C till 55 °C, med effektnedreglering endast ovanför 40℃), vilket säkerställer pålitlig prestanda i hårda klimatförhållanden – från extrem köld till hög värme. Toleransen för relativ luftfuktighet ( 0–95 % RF, utan kondens ) förbättrar ytterligare dess anpassningsförmåga till olika geografiska platser.
Produktparametrar
Nyckelfunktioner: |
• Övergångstid mellan nät- och utanförnätsdrift ≤20 ms (reglerbar), kompatibel med dieselgeneratorer |
• Enkel installation, självständig parallell drift, underhållsfri |
• Lätt att installera, färre installationsverktyg krävs, snabbare installation |
• Stödjer 200 % överlastutmatning |
• Lätt underhåll, modulär design, snabb utbyte av felaktiga moduler |
• Stödjer självförbruknings- och motströmsdriftsläge |
Parameterkategori |
Parameternamn |
Modell |
ESS1-6 kW/14,348 kWh |
ESS3-12 kW/28,688 kWh |
ESS1-18 kW/43,034 kWh |
ESS3-18 kW/28,688 kWh |
ESS3-20 kW/57,638 kWh |
PV-inmatning |
Maximal pv-inmatning |
6Kw |
18KW |
27KW |
18KW |
35 kW |
Maximal PV-ingångsström |
15A |
50A |
75A |
42KW |
43kw |
Nominell DC-spänning |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
MPPT-spänningsområde |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
Max Indatström |
30A |
40A/40A |
30 A/30 A/30 A |
17 A × 4 |
13 A × 8 |
Antal MPPT-kanaler |
2 januari |
2 januari |
2 januari |
4 |
8 |
Maximal PV-ingångsström per sträng |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Antal strängar per MPPT |
- |
- |
- |
4 |
8 |
Batteriingång/Utmatning |
Nominell spänning |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
Max laddningseffekt |
120 A/60 A |
240 A/80 A |
360 A/180 A |
210 A/210 A |
420 A/210 A |
Maximal urladdningseffekt |
120 kW/12 kW |
120 kW/12 kW |
180 kW/180 kW |
120 kW/10,78 kW |
420 A/215 kW |
Batterikommunikation |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Max laddningsström |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Max urladdningsström |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Inverterutgång |
Nämnd utgångs effekt |
6Kw |
12KW |
18KW |
18KW |
20KW |
Max utgångs effekt |
12KW |
24kw |
36kw |
36kw |
40KW |
Nominell utgångsström |
27,3A |
54,5 A |
81,8 A |
15,54 A |
31,8A |
Maximal Utgående Ström |
28A |
56A |
84 A |
15,9 A |
36,8 A |
Utdata spänningsområde |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
Reglerhastighet för utspänningsstabilitet |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
Maximalt effektuttag (nätansluten) |
- |
- |
- |
18KW |
20KW |
Maximalt strömutfall (nätansluten) |
- |
- |
- |
andra produkter |
26,3 A |
Nätinmatning |
Max ingångs-effekt |
10kW |
20KW |
30KW |
20kva |
40KVA |
Max Indatström |
100A |
100A |
100A |
24A |
44a |
Inmatningsspänningsområde |
176–253 V |
176–253 V |
176–253 V |
198–242 V |
198–242 V |
Maximal effektutgång (från nätet) |
10kW |
20KW |
30KW |
20KW |
40KW |
Maximal strömutgång (från nätet) |
6.2kW |
12,4 kW |
18.6KW |
18KW |
25KW |
Maximal ströminmatning (från nätet) |
20A |
50A |
60A |
14.5A |
29 A |
Reservinmatning |
Anslutningsläge |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Arbetsläge |
Parallellanslutning |
Parallellanslutning |
Parallellanslutning |
Parallellanslutning |
Parallellanslutning |
Maximal inmatnings-/utmattningseffekt |
6Kw |
12KW |
24kw |
24kw |
24kw |
Nominell spänning |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
Nominell ström |
- |
- |
- |
- |
- |
Batteriparametrar |
Nominal kapacitet per set |
14,348 kWh |
28,688 kWh |
43,034 kWh |
28,688 kWh |
57,638 kWh |
Antal batterimoduler per set |
14,348 kWh/1 |
14,348 kWh/2 |
14,348 kWh/3 |
14,348 kWh/2 |
14,348 kWh/4 |
Arbetsspänningsområde |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
Systemspänning |
48V |
48V |
48V |
48V |
48V |
Max laddningsström |
60A |
60A |
60A |
60A |
60A |
Dimensioner (L×B×H) |
1020 × 700 × 2350 mm |
1020 × 700 × 2350 mm |
1020 × 700 × 2350 mm |
1400 × 700 × 2350 mm |
1400 × 700 × 2350 mm |
Vikt |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
Cells typ |
LFP |
LFP |
LFP |
LFP |
LFP |
Systemparametrar |
Maximal effektivitet |
97.50% |
97.50% |
97.50% |
95.10% |
95.10% |
Skyddsklass |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
Driftstemperatur |
−25–55 °C (effektminskning vid temperaturer över 40 °C) |
−25–55 °C (effektminskning vid temperaturer över 40 °C) |
−25–55 °C (effektminskning vid temperaturer över 40 °C) |
−25–55 °C (effektminskning vid temperaturer över 40 °C) |
−25–55 °C (effektminskning vid temperaturer över 40 °C) |
Relativ luftfuktighet |
0–95 % RF (ingen kondensbildning) |
0–95 % RF (ingen kondensbildning) |
0–95 % RF (ingen kondensbildning) |
0–95 % RF (ingen kondensbildning) |
0–95 % RF (ingen kondensbildning) |
Kylmetod |
Luftkylning |
Luftkylning |
Luftkylning |
Luftkylning |
Luftkylning |
Skåpets dimensioner |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
Skåpvikt |
500kg |
700 kg |
700 kg |
500kg |
700 kg |
Brandskydd |
Aerosol |
Aerosol |
Aerosol |
Aerosol |
Aerosol |
Funktioner |
Funktion mot återflöde |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Inte stöd |
Inte stöd |
Växling mellan nätanslutet och friliggande driftsläge |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Fjärrövervakning |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Stödjer |
Kommunikationsprotokoll |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
Antal parallellkopplade enheter |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Certifiering |
Certifiering |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |


Avancerad funktionalitet och säkerhet
Systemet är utrustat med en omfattande uppsättning intelligent funktioner för att optimera energianvändningen och säkerställa säkerheten. Det stödjer en motströmsfunktion för självkonsumtion, vilket gör att användare kan maximera utnyttjandet av solenergi på platsen och minska beroendet av elnätet – vilket sänker elkostnaderna och minskar koldioxidavtrycket. Funktioner för fjärrövervakning (via CT/MT/TER-kommunikationsprotokoll) möjliggör realtidsövervakning av energiproduktion, energilagring och energianvändning samt systemets hälsostatus från vilken internetansluten enhet som helst. Detta ger användarna möjlighet att fatta beslut baserade på data för att optimera energieffektiviteten och proaktivt åtgärda potentiella problem innan de eskalerar.
Säkerhet är en högsta prioritet i utformningen av detta integrerade skåp. Det är utrustat med luftkylningsteknik för att bibehålla optimala driftstemperaturer, aerosolbrandbekämpning för att minska brandrisker samt flera lager av skydd mot överladdning, urladdning, kortslutning och överhettning. Systemet uppfyller internationella säkerhets- och prestandastandarder, inklusive CE, IEC61000, IEC62109 och UL983.3 , vilket säkerställer efterlevnad av globala regleringskrav och ger användare lugn vad gäller produktens kvalitet och säkerhet.


Användningens mångsidighet
PV-lagringens integrerade lågspänningskabinett är en mångsidig lösning som är lämplig för ett brett spektrum av applikationer:
Kommersiella byggnader: Elhandelsbutiker, kontor och köpcentrum med ren solenergi, minskar avgifter för toppbelastning och säkerställer reservkraft vid nätavbrott.
Industrianläggningar: Stödjer tillverkningslinjer, lager och bearbetningsanläggningar med stabil och pålitlig elkraft, minimerar driftstopp och sänker energikostnader genom självkonsumtion.
Avlägsna samhällen och anläggningar utanför elnätet: Tillhandahåll hållbar el till landsbygdsbyar, gruvläger eller telekommunikationstorn i områden utan tillgång till elnät, och ersätt dyra och miljöbelastande dieseldrivna generatorer.
Mikronät: Integrera i mikronät för samhällen eller campus för att förbättra energiåterhämtning, balansera lastkrav och stödja integration av förnybar energi.
Slutsats
PV-lagringens integrerade lågspänningskabinett omdefinierar vad som är möjligt med energilagring i liten till medelstor skala. Kombinationen av hög prestanda, enkel installation, intelligent funktionalitet och robusta säkerhetsfunktioner gör den till ett idealiskt val för företag och organisationer som vill övergå till förnybar energi, minska energikostnaderna och förbättra strömförsörjningens återhämtning. Oavsett om den används som ett fristående utanförnätssystem, en reservkraftslösning eller som en del av en hybrid lösning med anslutning till elnätet levererar detta integrerade kabinett konsekvent, effektiv och kostnadseffektiv ström – stött av internationella certifieringar och en design som är byggd för att klara de krav som ställs i verkligheten. Med sin skalbara design och användarvänliga funktioner är den inte bara en energilagringsprodukt, utan även en långsiktig investering i hållbar och pålitlig elkraft.