Trefaset hybridinverter 12–20 kW (nettilsluttet)
MOQ:1
- Oversigt
- Anbefalede Produkter
Fotovoltaisk inputydelse: Optimeret til solenergiindhentning med høj kapacitet
Differentieret efter effektkapacitet tilbyder ESS2-12K3P-02-HV en maksimal PV-inputstrøm på 32 A (med 40 A spidsbelastningskapacitet) og en maksimal PV-inputeffekt på 18 kW med 2 MPPT-tilpassere pr. enhed. Den mellemstore ESS2-15K3P-02-HV øger den maksimale inputstrøm til 32 A (40 A spidsbelastning) og inputeffekten til 22,8kw , udstyret med 4 MPPT-tilpassere for mere fleksibel array-konfiguration. Flagsskibet ESS2-20K3P-02-HV leverer en maksimal PV-inputeffekt på 30 kW ( svarende til dens kerneeffekt på 20 kW ), med MPPT-strengkonfiguration optimeret til store solcelleanlæg. Denne trinvis PV-kapacitet sikrer, at serien kan skaleres fra små kommercielle tagflader (12 kW) til mediumstørrelse industrielle systemer (20 kW), mens der samtidig opretholdes en høj MPPT-effektivitet (>99%)for at minimere energispild.
Parameter |
ESS2-12K3P-02-HV |
ESS2-15K3P-02-HV |
ESS2-20K3P-02-HV |
PV |
|
|
|
Maksimal indgangsspænding |
1000 V |
1000 V |
1000 V |
MPPT spændingsområde |
320 V–850 V |
320 V–850 V |
320 V–850 V |
Maksimal Indgangsstrøm |
24 A/32 A |
24 A/32 A |
24 A/32 A |
Maksimal indgangsspidsstrøm |
40A/40A |
40A/40A |
40A/40A |
Maksimal indgangseffekt pr. streng |
18KW |
22,5 kW |
30KW |
Antal MPPT/maksimalt antal indgangsstrenge |
- |
4. februar |
- |
Batteri |
|
|
|
Batteritype |
Lithium batteri |
Lithium batteri |
Lithium batteri |
Batterispændingsområde |
120 V–600 V |
120 V–600 V |
120 V–600 V |
Maksimal opladnings/afladningsstrøm |
50A/50A |
50A/50A |
50A/50A |
Maksimal opladnings-/udladningsydelse |
12KW |
15kW |
20KW |
AC-udgang (off-grid) |
|
|
|
Nominel udgangsspænding/frekvens |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding |
Maksimal udgangseffekt |
13,2 kW |
16.5kw |
22KW |
Maksimal tilsyneladende udgangsydelse |
13.2kVA |
16,5kVA |
22kVA |
Maksimal udgangsstrøm |
19.3a |
24,2A |
32,2 A |
AC-output (Nettilsluttet) |
|
|
|
Netsspænding/frekvens |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding, 50/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding, 50/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding, 50/60 Hz |
Anbefalet udgangs effekt |
12KW |
15kW |
20KW |
Maksimal udgangseffekt |
13,2 kW |
16.5kw |
22KW |
Maksimal tilsyneladende udgangsydelse |
13.2kVA |
16,5kVA |
22kVA |
Maksimal udgangsstrøm |
19.3a |
24,2A |
32,2 A |
Udgangs effektfaktor |
>0,99 (0,8 forudgående, 0,8 forsinket) |
>0,99 (0,8 forudgående, 0,8 forsinket) |
>0,99 (0,8 forudgående, 0,8 forsinket) |
AC indgang |
|
|
|
Netsspænding |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding, 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding, 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V vekselspænding, 50 Hz/60 Hz |
Maksimal Indgangsstrøm |
27.3a |
34,1A |
45,5a |
Rackinput |
|
|
|
Nominel indgangsfrekvens |
50/60HZ |
50/60HZ |
50/60HZ |
Nominel indgangs effekt |
12000W |
15000W |
20000w |
NOMMERET INPUT-STRUM |
18.2a |
22.7a |
30.3A |
Grundlæggende parametre |
|
|
|
Beskyttelsesgrad |
IP66 |
IP66 |
IP66 |
Arbejdstemperatur |
-25℃ ~ 60℃ (>>45℃ nedjustering) |
-25℃ ~ 60℃ (>>45℃ nedjustering) |
-25℃ ~ 60℃ (>>45℃ nedjustering) |
Kølemetode |
Selvkøling |
Intelligent køling |
Intelligent køling |
Arbejdsaltitude |
≤ 3000 m |
≤ 3000 m |
≤ 3000 m |
Vægt |
34kg |
- |
37KG |
Dimensioner (b*h*d) |
567*497*237 mm |
567*497*237 mm |
567*497*237 mm |


Denne præcise strømstyring beskytter battericellerne mod overoplading/overudladning og udvider dermed cykluslivet, samtidig med at den sikrer konsekvent effektafgivelse. Uanset om der oplades fra overskydende PV-energi eller fra elnettet (under lavtariftider) eller der udlaades for at forsyne forbrugere under spidstid eller ved netudfald, opretholder ESS2-serien stabil batteriydelse og er derfor ideel til energiarbitrage efter tidsafhængig tarif og som reservekraftløsning.
I nettilsluttet tilstand svarer udgangsspecifikationerne til ydeevnen i afkoblet-til-nettet-tilstand ( 380/400 V, 50/60 Hz ), med en effektfaktor på >0,99 (0,8 forudiløbende/0,8 forsinket) for at opfylde netkravene. Denne høje effektfaktor minimerer reaktiv effektaftagelse, hvilket reducerer elomkostningerne og sikrer kompatibilitet med netkoder verden over. Uanset om overskydende PV-strøm tilføres tilbage til nettet eller om netstrøm trækkes til opladning af batterier, sikrer ESS2-serien netvenlig drift med lav harmonisk forvrængning (<5 %), så der undgås interferens med anden elektrisk udstyr.
AC- og opladerinput: Robust støtte til netstrøm og hjælpestrøm
Til supplerende opladning (f.eks. under længere perioder med begrænset sollys) understøtter den indbyggede oplader trinvis effektindgang: 12000 W (18,2 A) for 12 kW-modellen, 15000 W (22,7 A) for 15 kW-varianten og 20000 W (30,3 A) for 20 kW-modellen. Denne dedikerede oplader sikrer hurtig og effektiv genopladning af batteriet fra elnettet og opretholder systemets robusthed, selv når PV-produktionen er utilstrækkelig.


Køling er optimeret for pålidelighed: ESS2-12K3P-02 -HV bruger naturlig konvektion (passiv køling) til drift med lav støj, mens de mere effektive modeller på 15 kW og 20 kW er udstyret med intelligent køling (variabelhastighedsventilatorer), der justerer ventilatorhastigheden ud fra temperaturen for at opnå en balance mellem køleeffektivitet og stojniveau. Serien er godkendt til drift op til 3000 m over havets overflade uden ydelsesnedgang ved høje højder – hvilket er afgørende for installationer i bjergområder.
Vægt og dimensioner er kompakte i forhold til deres effektrating: 34 kg (12 kW) og 37 kg (15 kW/20 kW) , med et ensartet fodaftryk på 567 × 497 × 237 mm (B × H × D). Denne kompakte konstruktion forenkler transport, installation og udnyttelse af plads, også på steder med begrænset tilgængelig plads.
Ved at integrere PV, batterilagring og nettilslutning i én enkelt, effektiv enhed reducerer ESS2-serien systemkompleksiteten og installationsomkostningerne, mens dens høje effektivitet (>96 % AC-DC-konvertering) maksimerer energiudnyttelsen. Overholdelse af globale sikkerheds- og netstandarder (f.eks. IEC, UL) sikrer yderligere interoperabilitet samt ro og tryghed for både installatører og slutbrugere.