Trefas hybridomvandlare 12–20 kW (nätansluten)
MINSTA BESTÄLLNINGSMÄNGD: 1
- Översikt
- Rekommenderade produkter
Prestanda för solcellsinmatning: Optimerad för högkapacitiv solenergiutvinning
Skiljs åt genom effektkapacitet, ESS2-12K3P-02-HV erbjuder en maximal PV-ingående ström på 32 A (med 40 A toppströmkapacitet) och en maximal PV-ingående effekt på 18 kW, med 2 MPPT-spårare per enhet. Den mellanmodell ESS2-15K3P-02-HV ökar den maximala ingående strömmen till 32 A (40 A toppström) och ingående effekten till 22,8kw , utrustad med 4 MPPT-spårare för mer flexibel arraykonfiguration. Flaggskeppet ESS2-20K3P-02-HV levererar en maximal PV-ingående effekt på 30 kW ( i linje med dess kärneffekt på 20 kW ), med MPPT-strängkonfiguration optimerad för storskaliga solinstallationer. Denna hierarkiska PV-kapacitet säkerställer att serien kan skalas från små kommersiella tak (12 kW) till medelstora industriella system (20 kW), och samtidigt bibehålla hög MPPT-verkningsgrad (>99%)för att minimera energiförluster.
Parameter |
ESS2-12K3P-02-HV |
ESS2-15K3P-02-HV |
ESS2-20K3P-02-HV |
PV |
|
|
|
Maximalt ingångsspänning |
1000V |
1000V |
1000V |
MPPT-spänningsområde |
320 V–850 V |
320 V–850 V |
320 V–850 V |
Maximal Ingångsström |
24 A/32 A |
24 A/32 A |
24 A/32 A |
Maximal ingående stöstrom |
40A/40A |
40A/40A |
40A/40A |
Maximal ingående effekt per sträng |
18KW |
22,5 kW |
30KW |
Antal MPPT/maximalt antal ingående strängar |
- |
4 februari |
- |
Batteri |
|
|
|
Batterityp |
Litiumbatteri |
Litiumbatteri |
Litiumbatteri |
Batterivågsområde |
120 V–600 V |
120 V–600 V |
120 V–600 V |
Maximal laddnings/urladdningsström |
50A/50A |
50A/50A |
50A/50A |
Maximal laddnings-/urladdningseffekt |
12KW |
15kW |
20KW |
AC-utgång (från nätet) |
|
|
|
Nominell utgångsspänning/frekvens |
3L/N/PE 380/400 V växelspänning |
3L/N/PE 380/400 V växelspänning |
3L/N/PE 380/400 V växelspänning |
Maximal utgångs effekt |
13,2kw |
16.5kw |
22KW |
Maximal skenbar utgångseffekt |
13,2 kVA |
16,5 kVA |
22 kVA |
Maximal utgångsström |
19.3a |
24.2A |
32,2 A |
AC-utgång (till nätet) |
|
|
|
Nätspänning/nätfrekvens |
3L/N/PE 380/400 V 50/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50/60 Hz |
Nämnd utgångs effekt |
12KW |
15kW |
20KW |
Maximal utgångs effekt |
13,2kw |
16.5kw |
22KW |
Maximal skenbar utgångseffekt |
13,2 kVA |
16,5 kVA |
22 kVA |
Maximal utgångsström |
19.3a |
24.2A |
32,2 A |
Utgångs effektfaktor |
>0,99 (0,8 förskjutning framåt, 0,8 förskjutning bakåt) |
>0,99 (0,8 förskjutning framåt, 0,8 förskjutning bakåt) |
>0,99 (0,8 förskjutning framåt, 0,8 förskjutning bakåt) |
AC-inmatning |
|
|
|
Nätspänning |
3L/N/PE 380/400 V 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50 Hz/60 Hz |
Maximal Ingångsström |
27,3A |
34,1A |
45,5A |
Rackingång |
|
|
|
Nominell ingångsfrekvens |
50/60HZ |
50/60HZ |
50/60HZ |
Nämnd ingångseffekt |
12000 W |
15000W |
20000W |
Nominell ingångsström |
18.2a |
22.7a |
30.3A |
Grundläggande parametrar |
|
|
|
Skyddsklass |
IP66 |
IP66 |
IP66 |
Arbets temperatur |
−25 °C till 60 °C (minskad effekt vid >45 °C) |
−25 °C till 60 °C (minskad effekt vid >45 °C) |
−25 °C till 60 °C (minskad effekt vid >45 °C) |
Kylmetod |
Självkylning |
Intelligent kylning |
Intelligent kylning |
Arbetshöjd |
≤ 3000 m |
≤ 3000 m |
≤ 3000 m |
Vikt |
34KG |
- |
37 kg |
Dimensioner (B*H*D) |
567 × 497 × 237 mm |
567 × 497 × 237 mm |
567 × 497 × 237 mm |


Denna exakta strömstyrning skyddar battericellerna mot överladdning/underladdning, vilket förlänger cykeltiden samtidigt som konsekvent effektleverans säkerställs. Oavsett om laddning sker från överskottseffekt från solceller eller från elnätet (under perioder med lägre elpriser) eller om utladdning sker för att driva laster under perioder med hög belastning eller vid nätavbrott, bibehåller ESS2-serien en stabil batteriprestanda – vilket gör den idealisk för energiarbitrage baserat på tidpunktsberoende elpriser samt för reservkraftsanvändning.
I nätanslutet läge motsvarar utgångsspecifikationerna prestandan i fristående läge ( 380/400 V, 50/60 Hz ), med en effektfaktor på >0,99 (0,8 förskjutning framåt/0,8 förskjutning bakåt) för att uppfylla nätanslutningskraven. Denna höga effektfaktor minimerar den reaktiva effekten, vilket minskar elkostnaderna och säkerställer kompatibilitet med nätregler världen över. Oavsett om överskottsenergi från solcellsanläggningen matas tillbaka till nätet eller om nätström används för att ladda batterierna, säkerställer ESS2-serien nätvänlig drift med låg harmonisk distorsion (<5 %), vilket undviker störningar på annan elektrisk utrustning.
AC- och laddareingång: Robust stöd för nät- och hjälpelektricitet
För hjälpladdning (t.ex. under längre perioder med begränsat solsken) stödjer den inbyggda laddaren flerstegs effektinmatning: 12000 W (18,2 A) för 12 kW-modellen, 15000 W (22,7 A) för 15 kW-varianten och 20000 W (30,3 A) för 20 kW-modellen. Denna dedikerade laddare säkerställer snabb och effektiv återladdning av batteriet från elnätet och bibehåller systemets robusthet även när PV-genereringen är otillräcklig.


Kylningen är optimerad för tillförlitlighet: den ESS2-12K3P-02 -HV använder naturlig konvektion (passiv kylning) för lågbrusig drift, medan de högre effektmodellerna på 15 kW och 20 kW är utrustade med intelligent kylning (fläktar med varierbar hastighet) som justerar fläkthastigheten baserat på temperaturen, vilket balanserar kyleffektivitet och brusnivåer. Serien är godkänd för drift upp till 3000 m över havsnivån utan prestandaförsämring vid höga altituder – avgörande för installationer i bergsregioner.
Vikt och dimensioner är kompakta i förhållande till deras effektklass: 34 kg (12 kW) och 37 kg (15 kW/20 kW) , med en enhetlig fotplan på 567×497×237 mm (B×H×D). Denna kompakta design förenklar transport, installation och utnyttjande av utrymme, även på platser med begränsat utrymme.
Genom att integrera solcellsanläggning (PV), batterilagring och nätanslutning i en enda, effektiv enhet minskar ESS2-serien systemkomplexiteten och installationskostnaderna, samtidigt som dess höga verkningsgrad (>96 % AC-DC-omvandling) maximerar energiutnyttjandet. Överensstämmelse med globala säkerhets- och nätstandarder (t.ex. IEC, UL) säkerställer ytterligare interoperabilitet samt trygghet för både installatörer och slutanvändare.