Kolmivaiheinen hybridikääntäjä 12–20 kW (verkkoliitoksella)
MOQ:1
- Yleiskatsaus
- Suositellut tuotteet
Aurinkosähkön tulo-ominaisuudet: Optimoidut korkeakapasiteettiseen aurinkoenergian keruuseen
Eroavainen tehotason mukaan, ESS2-12K3P-02-HV tarjoaa enimmillään 32 A:n suurimman PV-tulo virran (40 A:n huippuvirtakapasiteetilla), 32 A (40 A:n huippuvirtakapasiteetilla) ja enimmillään 18 kW:n suurimman PV-tulotehon, jossa on kaksi MPPT-seurantayksikköä kussakin laitteessa. Keskitasoisempi ESS2-15K3P-02-HV nostaa suurimman tulo virran 32 A (40 A:n huippuvirtakapasiteetilla) ja tulotehon 22,8kw 24 kW:iin, jossa on neljä MPPT-seurantayksikköä joustavampaa aurinkopaneeliryhmän konfigurointia varten. joka vastaa sen 20 kW:n ydintehoa ), jossa MPPT-järjestelmän merkkijonokonfiguraatio on optimoitu suurimittaisiin aurinkoenergiasovelluksiin. Tämä portaittainen PV-tehokapasiteetti mahdollistaa sarjan skaalautumisen pienistä kaupallisista katoksiin (12 kW) keskikokoisiin teollisuusjärjestelmiin (20 kW), samalla kun korkea MPPT-tehokkuus säilyy (>99%)energianhukaa vähentääkseen.
Parametrit |
ESS2-12K3P-02-HV |
ESS2-15K3P-02-HV |
ESS2-20K3P-02-HV |
PV |
|
|
|
Maksimisyöttöjännite |
1000V |
1000V |
1000V |
MPPT-jännitealue |
320 V–850 V |
320 V–850 V |
320 V–850 V |
Maksimi syötevirta |
24 A/32 A |
24 A/32 A |
24 A/32 A |
Suurin syöttövirran huippuarvo |
40A/40A |
40A/40A |
40A/40A |
Suurin syöttöteho yhtä merkkijonoa kohti |
18KW |
22.5kw |
30KW |
MPPT-määrä/enimmäissyöttömerkkijonojen määrä |
- |
4. helmikuuta |
- |
Akka |
|
|
|
Akutyyppi |
Litium-akku |
Litium-akku |
Litium-akku |
Akkujännitealue |
120 V–600 V |
120 V–600 V |
120 V–600 V |
Maksimilataus-/purkuvirta |
50A/50A |
50A/50A |
50A/50A |
Suurin lataus-/purkuote |
12KW |
15 kW |
20KW |
AC-tulo (verkosta riippumaton käyttö) |
|
|
|
Nimellinen ulostulon jännite/tiheys |
3L/N/PE 380/400 V vaihtojännite |
3L/N/PE 380/400 V vaihtojännite |
3L/N/PE 380/400 V vaihtojännite |
Suurin teho |
13,2 kW |
16.5kw |
22KW |
Suurin näennäisteho ulostulossa |
13,2kVA |
16,5kVA |
22 kVA |
Maksimiulosta |
19.3A |
24.2A |
32,2 A |
AC-tulostus (verkkoon liitännäinen) |
|
|
|
Verkkojännite/taajuus |
3L/N/PE 380/400 V 50/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50/60 Hz |
Nomini ulostuloenergia |
12KW |
15 kW |
20KW |
Suurin teho |
13,2 kW |
16.5kw |
22KW |
Suurin näennäisteho ulostulossa |
13,2kVA |
16,5kVA |
22 kVA |
Maksimiulosta |
19.3A |
24.2A |
32,2 A |
Ulostulon voimakertoime |
>0,99 (0,8 johtava, 0,8 viivästetty) |
>0,99 (0,8 johtava, 0,8 viivästetty) |
>0,99 (0,8 johtava, 0,8 viivästetty) |
AC-syöte |
|
|
|
Verkon jännite |
3L/N/PE 380/400 V 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380/400 V 50 Hz/60 Hz |
Maksimi syötevirta |
27,3 A |
34,1 A |
45.5A |
Rakon syöttö |
|
|
|
Nimellinen syöttötaajuus |
50/60HZ |
50/60HZ |
50/60HZ |
Tehon syöttöarvo |
12000 W |
15000W |
20000W |
Nimellinen syöttövirta |
18,2A |
22.7A |
30,3A |
Perusparametrit |
|
|
|
Suojaluokka |
IP66 |
IP66 |
IP66 |
Toimintalämpötila |
-25 °C – 60 °C (>>45 °C: tehon alentaminen) |
-25 °C – 60 °C (>>45 °C: tehon alentaminen) |
-25 °C – 60 °C (>>45 °C: tehon alentaminen) |
Jäähdytysmenetelmä |
Itsekylmäytys |
Älykäs kylmäytys |
Älykäs kylmäytys |
Työskentelykorkeus |
≤ 3000 m |
≤ 3000 m |
≤ 3000 m |
Paino |
34kg |
- |
37KG |
Mitat (L*H*B) |
567 × 497 × 237 mm |
567 × 497 × 237 mm |
567 × 497 × 237 mm |


Tämä tarkka virtasäätö suojaa akkukennoksia ylilatauksesta/ylipuruista, mikä pidentää akkujen kiertokautta ja varmistaa samalla tasaisen tehon toimituksen. Olipa kyseessä sähköntuotannon ylijäämän (esim. aurinkosähköstä) tai verkkovirran (esim. alhaisemman sähkön hinnan aikana) hyväksikäytöstä lataukseen tai taas sähköntarpeen tyydyttämisestä tai verkkokatkon aikaisesta virransaannista purkutilanteessa, ESS2-sarja säilyttää akun vakauden ja suorituskyvyn, mikä tekee siitä ideaalin ratkaisun aikatasolliseen energiatuottoon (time-of-use energy arbitrage) ja varavoimakäyttöön.
Verkkoliitoksellisessa tilassa tulostiedot vastaavat verkkoriippumattoman tilan suorituskykyä ( 380/400 V, 50/60 Hz ), tehokerroin yli 0,99 (0,8 edelläkäyvä/0,8 jäljessäkäyvä) täyttää sähköverkkovaatimukset. Tämä korkea tehokerroin vähentää loistehon kulutusta, mikä alentaa sähköverkkoyhtiön maksuja ja takaa yhteensopivuuden maailmanlaajuisten sähköverkkokoodien kanssa. Olipa kyseessä ylijäämäisen aurinkosähkön syöttämisestä sähköverkkoon tai akkujen lataamisesta sähköverkosta, ESS2-sarjan invertterit toimivat sähköverkkoystävällisesti alhaisella harmonisella vääristymällä (< 5 %), jotta muu sähkölaitteisto ei häiriiny.
AC- ja laturitulo: Luotettava verkoista ja apusähköstä tuleva tukea
Apulatauksen (esim. pitkien vähäaurinkoisten jaksojen aikana) varalta sisäänrakennettu laturi tukee portaittaisia tehotuloja: 12 000 W (18,2 A) 12 kW:n mallille, 15 000 W (22,7 A) 15 kW:n versiolle ja 20 000 W (30,3 A) 20 kW:n mallille. Tämä erityisesti tätä tarkoitusta varten suunniteltu laturi mahdollistaa nopean ja tehokkaan akun täydentämisen sähköverkosta, mikä varmistaa järjestelmän toimintakyvyn myös silloin, kun aurinkosähkön tuotanto ei riitä.


Jäähdytys on optimoitu luotettavuuden varmistamiseksi: ESS2-12K3P-02 -HV käyttää luonnollista konvektiota (passiivista jäähdytystä) hiljaisen toiminnan varmistamiseksi, kun taas tehokkaammat 15 kW:n ja 20 kW:n mallit ovat varustettu älykkäällä jäähdytyksellä (muuttuvan nopeuden tuuletin), joka säätää tuulentimen nopeutta lämpötilan mukaan ja tasapainottaa jäähdytystehokkuutta ja melutasoa. Sarja on luokiteltu toimimaan korkeudella jopa 3000 metriä merenpinnan yläpuolella ilman suorituskyvyn heikkenemistä korkealla altitudella – mikä on ratkaisevan tärkeää vuoristoalueille sijoitettavissa asennuksissa.
Paino ja mitat ovat tiukat suhteessa niiden teholuokkiin: 34 kg (12 kW) ja 37 kg (15 kW/20 kW) , ja yhtenäinen perusmita on 567 × 497 × 237 mm (L × K × S). Tämä tiukka suunnittelu yksinkertaistaa kuljetusta, asennusta ja tilan hyödyntämistä myös rajoitetuissa paikoissa.
Integroimalla aurinkosähköjärjestelmän (PV), akkukapasiteetin ja verkkoliitännän yhdeksi tehokkaaksi yksiköksi ESS2-sarja vähentää järjestelmän monimutkaisuutta ja asennuskustannuksia, kun taas sen korkea hyötysuhde (> 96 % AC–DC-muunnoksessa) maksimoi energian hyödyntämisen. Yhteensopivuus kansainvälisten turvallisuus- ja verkkostandardien (esim. IEC, UL) kanssa takaa lisäksi yhteentoimivuuden sekä asentajille että loppukäyttäjille rauhan mieliin.