Produktbeskrivelse
ESS1- og MASS-seriens enfasede hybride invertere : Pålidelige strømløsninger til energilagring i boliger og små erhvervsanlæg
I en tid, hvor husholdninger og små virksomheder i stigende grad søger at reducere deres afhængighed af elnettet, sænke energiomkostningerne og sikre strømforsyningens robusthed, fremstår hybridinverterne ESS1-4K1P-01-LV-FG, ESS1-6K1P-01-LV-FG og MASS-10.2KW-48V som alsidige, højtydende løsninger. Disse enfasede enheder integrerer nahtløst fotovoltaisk (PV) energiopsamling, lithiumbatterilagring og tilslutning til elnettet og leverer en samlet platform til energistyring, der balancerer effektivitet, fleksibilitet og holdbarhed.
Kerneprestation og tekniske specifikationer
PV-input: Optimeret solenergiopsamling
Alle modeller er udstyret med avanceret MPPT-teknologi (Maximum Power Point Tracking) til maksimering af solenergiindfangning, også ved skiftende lysforhold. Den ESS1-4K1P-01-LV-FG understøtter en maksimal PV-inputeffekt på 6 kW med en 30A inputstrøm og 60-420 V MPPT-spændingsområde, mens ESS1-6K1P-01-LV-FG skalerer op til 9 kW PV-input, 40 A strøm og det samme spændingsområde. Begge anvender 4 MPPT-trackere med 2 strenge pr. tracker, hvilket sikrer effektiv energiindfangning, også ved delvis skygge. MASS-10.2KW-48V tilbyder en PV-input på 10,8 kW, en strøm på 44,37 A og et MPPT-spændingsområde på 90–300 V samt 2 trackere, der er optimeret til PV-moduler med høj strøm.
Produktparametre
Parameter |
ESS1-4K1P-01-LV-FG |
ESS1-6K1P-01-LV-FG |
MASS-10.2KW-48V |
PV |
|
|
|
Maks. pv indgangs effekt |
6Kw |
9 kW |
10.8KW |
Anbefalet indgangsspænding |
500 V |
500 V |
500 V |
Maksimal indgangsspanning |
350V |
350V |
90V |
Startspænding |
60V |
60V |
90V |
MPPT spændingsområde |
60-420 V |
60-420 V |
90-300 V |
Maksimal indgangsstrøm |
30A |
40A |
44,37 A |
Maksimal kortslutningsstrøm |
40A |
40A |
45A |
MPPT-sporet/maks. antal panelrækker pr. sporer |
2. april |
2. april |
2 |
Batteriinput/output |
|
|
|
Batterispændingsområde |
40-60V |
40-60V |
48 |
MAX Opladnings/Afladningsstrøm |
80a/80a |
100a/100a |
160 |
Maksimal opladnings-/udladningsydelse |
4 kW/4 kW |
6 kW/6 kW |
10,2 kW/10,2 kW |
Batterikommunikation |
RS485/kan |
RS485/kan |
Støttet |
Inverter Output |
|
|
|
Anbefalet udgangs effekt |
4kW |
6Kw |
10kW |
Max udgangseffekt |
4,2kw |
6,2kw |
10.2KW |
Maksimal tilsyneladende effektudgang |
4,2 kVA |
6,2 kVA |
10kva |
Nærmest udgangsstrøm |
18.2a |
27.3a |
47 |
Max Udstillingsstrøm |
19,1A |
28A |
47 |
Ops skifttid |
<10mS |
<10mS |
20ms |
Udgangsspænding/frekvens |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
220V/50Hz |
Udgangs effektfaktor |
0,8 induktiv ~ 0,8 kapacitiv |
0,8 induktiv ~ 0,8 kapacitiv |
/ |
Total harmonisk strømforvrængning |
<2% |
<2% |
/ |
Netforbindelse |
|
|
|
Max indgangs effekt |
7kW |
10kW |
12KW |
Maksimal indgangsstrøm |
40A |
50A |
47a |
Indgangsspændingsområde |
176–253 V |
176–253 V |
170–270 V |
EPS-port |
|
|
|
Maksimal effektudgang (hybrid) |
7kW |
10kW |
10.2KW |
Maksimal effektudgang (hybrid) |
4,2kw |
6,2kw |
10.2KW |
Maksimal udgangsstrøm (hybrid) |
40A |
50A |
47a |
Maksimal udgangsstrøm (net) |
19,1A |
28A |
47a |
Multifunktionsport |
|
|
|
Arbejds Tilstand |
Anden belastning/generator |
Anden belastning/generator |
3 driftstilstande |
Maksimal indgangs/udgangseffekt |
8KW |
8KW |
10,2 kW/10,2 kW |
Maksimal indgangs/udgangsstrøm |
/ |
/ |
47a |
Nominalspænding/nominelfrekvens |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
220V/50Hz |
Systemparametre |
|
|
|
Maksimalt effektivt |
97.50% |
97.50% |
99% |
Beskyttelsesgrad |
IP20 |
IP20 |
IP21 |
Driftstemperatur |
-25 ~ 60 ℃ |
-25 ~ 60 ℃ |
0-60℃ |
Kølemetode |
0–95 % (ikke-kondenserende) |
0–95 % (ikke-kondenserende) |
60% |
Fugtighed |
Luftkøling |
Luftkøling |
Luftkøling |
Dimensioner (B×H×D, mm) |
358×442×161 mm |
358×442×161 mm |
530×420×160 mm |
Vægt |
9KG |
9KG |
15kg |
Supplerende funktioner |
|
|
|
Anti-islanding beskyttelse |
Udstyret |
Udstyret |
/ |
Buefejlsskytning |
Udstyret |
Udstyret |
/ |
Mod omvendt tilslutning |
CT/måler |
CT/måler |
/ |
Maksimal parallel mængde |
8 |
8 |
/ |


Batteriintegration: Fleksibel energilagring
Inverterne er designet til lavspændingslithiumbatterisystemer, hvor ESS1-serien understøtter batterier på 40-60 V og opladnings-/afladningsstrømme på 80 A/100 A (effekt på 4 kW/6 kW), og MASS-modellen er kompatibel med 48 V-batterier og en strøm på 160 A (opladdnings-/afladningseffekt på 10,2 kW). Batterikommunikation via RS485/CAN sikrer realtidsovervågning af ladningstilstanden (SoC) og batteriets stand, hvilket forlænger batterilevetiden ved at forhindre overoplading/underoplading. Dette gør serien ideel til energiarbitrage efter tidsafhængig tarif, lagring af overskydende PV-energi til perioder med høj efterspørgsel samt levering af reservekraft under netudfald.
Inverterudgang: Nettilsluttet og frakoblede netmuligheder
En væsentlig styrke er den tovejs AC-udgang, som sikrer uafbrudt strømforsyning til kritiske belastninger. ESS1-serien leverer en nominel effekt på 4 kW/6 kW (maksimal effekt på 4,2 kW/6,2 kW) , med en UPS-skiftetid på under 10 ms – hurtigt nok til at undgå afbrydelser for følsomme elektronikkomponenter såsom computere og medicinsk udstyr. MASS-10.2KW-48V leverer en nominel effekt på 10 kW (maksimal effekt på 10,2 kW) med 20 ms omskiftning, egnet til større boligbelastninger. Alle modeller understøtter 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz enkeltfaset strøm med en effektfaktor fra 0,8 forud for til 0,8 bagud og en samlet harmonisk forvrængning (THD) < 2 %, hvilket sikrer ren og netkompatibel strømforsyning.
Integration af elnet og EPS: Forbedret robusthed
Nettilslutningen understøtter spændingsområderne 176–253 V (ESS1) eller 170–270 V (MASS) , hvilket giver inverterne mulighed for at trække strøm fra nettet til opladning af batterierne i lavbelastningsperioder eller at levere overskydende PV-energi tilbage til nettet. EPS-porten (Emergency Power Supply) leverer reservestrøm til kritiske belastninger, hvor ESS1-serien yder op til 7 kW/10 kW og MASS-modellen yder 10,2 kW. Den multifunktionelle port øger alså fleksibiliteten: ESS1-serien understøtter en anden belastning eller generatorindgang, mens MASS-modellen har 3 driftstilstande (solforsyningsprioritet, batteriprioritet, netprioritet), så den kan tilpasses brugerens præferencer.
Nøglefunktioner og konkurrencemæssige fordele
Sikkerhed & Holdbarhed
Alle modeller inkluderer omfattende sikkerhedsbeskyttelser, såsom anti-islanding, lysbuefejl-detection og beskyttelse mod forkert polaritet, og opfylder globale standarder som IEC og UL. ESS1-serien har en IP20-klassificering til indendørs installation, mens MASS-10.2KW-48V har IP21 beskyttelse til halvudendørs brug. Driftstemperaturintervallet er -25 °C til 60 °C (ESS1) eller 0 °C til 60 °C (MASS) , og luftkøling sikrer pålidelig ydelse under krævende forhold.


Skalerbarhed og installation
ESS1-serien understøtter op til 8 enheder i parallel, hvilket gør det muligt at udvide systemet fra 4 kW til 48 kW til større kommercielle anvendelser. Den kompakte design (358 × 442 × 161 mm for ESS1, 530 × 420 × 160 mm for MASS) og letvægtskonstruktion (9 kg/15 kg) forenkler vægmontering og installation, også i miljøer med begrænset plads.
Intelligent Overvågning & Styring
Indbygget RS485/CAN-kommunikation muliggør integration med energistyringssystemer (EMS), hvilket gør fjernovervågning af PV-produktion, batteritilstand og belastningsforbrug mulig. Brugere kan justere driftstilstande, indstille opladningsplaner og modtage advarsler om vedligeholdelse for at maksimere systemets driftstid og effektivitet.
Anvendelsesscenarier
Privat energiuafhængighed: Reducer elregningen ved at selvforbruge PV-energi, gemme overskydende strøm til brug om aftenen og sikre reservekraft under strømafbrydelser.
Lille kommerciel anvendelse: Strømforsyning til butikker, kontorer og cafés med ren solenergi, lavere gebyrer for topforbrug og vedligeholdelse af driften under netudfald.
Fjernbeliggende systemer uden tilknytning til elnettet : Lever pålidelig strømforsyning til landlige huse, hytter og telekommunikationstårne ved at kombinere solcelle-, batteri- og generatorbaseret strøm til 24/7-resilience.
Tidsafhængig arbitrage: Oplad batterierne med billig netstrøm om natten og aflad dem i perioder med dyr topstrøm, så besparelserne maksimeres.