Tuotekuvaus
ESS1- ja MASS-sarjan yksivaiheiset hybriditasurit : Luotettavia sähköntuotantoratkaisuja asuinrakennuksille ja pienille kaupallisille energiavarastointisovelluksille
Aikakaudella, jolloin kotitaloudet ja pienet yritykset pyrkivät yhä enemmän vähentämään riippuvuuttaan sähköverkosta, alentamaan energiakustannuksiaan ja varmistamaan sähkötoiminnan jatkuvuuden, ESS1-4K1P-01-LV-FG-, ESS1-6K1P-01-LV-FG- ja MASS-10.2KW-48V-hybriditasurit ovat monikäyttöisiä ja suorituskykyisiä ratkaisuja. Nämä yksivaiheiset laitteet integroivat saumattomasti aurinkosähkön tuotannon (PV), litiumakkujen varastointikyvyn ja verkkoliitännän tarjoamalla yhtenäisen energianhallintaplatformin, joka tasapainottaa tehokkuutta, joustavuutta ja kestävyyttä.
Ydinsuorituskyky ja tekniset tiedot
PV-tulo: Optimoidut aurinkoenergian keruutoiminnot
Kaikki mallit sisältävät edistynyttä MPPT-teknologiaa (maksimaalisen tehopisteen seuranta) aurinkoenergian hyödyntämisen maksimoimiseksi myös vaihtelevissa valaistusolosuhteissa. ESS1-4K1P-01-LV-FG tukee enintään 6 kW:n aurinkopaneelien tuloista tehoa, jolla on 30A tulovirta ja 60–420 V MPPT-jännitealue, kun taas ESS1-6K1P-01-LV-FG-malli skaalautuu 9 kW:n aurinkopaneelien tuloon, 40 A:n virtaan ja samaan jännitealueeseen. Molemmat käyttävät neljää MPPT-seurantayksikköä, joista kuhunkin liittyy kaksi aurinkopaneeliryhmää, mikä varmistaa tehokkaan energian keruun myös osittaisen varjostuksen vallitessa. MASS-10.2KW-48V-malli tarjoaa 10,8 kW:n aurinkopaneelien tuloja, 44,37 A:n virran ja 90–300 V:n MPPT-jännitealueen kahdella seurantayksiköllä, jotka on optimoitu korkeavirtaisille aurinkopaneelimoduuleille.
Tuotteen parametrit
Parametrit |
ESS1-4K1P-01-LV-FG |
ESS1-6K1P-01-LV-FG |
MASS-10.2KW-48V |
PV |
|
|
|
Maksimi PV-syöttövoima |
6KW |
9KW |
10.8KW |
Nomini syöttövoltius |
500 V:tä |
500 V:tä |
500 V:tä |
Maksimi syöttävä jännite |
350V |
350V |
90V |
Käynnistysjännite |
60V |
60V |
90V |
MPPT-jännitealue |
60–420 V |
60–420 V |
90–300 V |
Maksimimimääräinen syöttövirta |
30A |
40A |
44,37 A |
Suurin oikosulkuvirta |
40A |
40A |
45A |
MPPT-seurantayksiköt/enintään yksi johdin per seurantayksikkö |
2. huhtikuuta |
2. huhtikuuta |
2 |
Akun tulo/tulo ja lähtö |
|
|
|
Akkujännitealue |
40-60V |
40-60V |
48 |
Maksimi lataus-/purkulähde |
80A/80A |
100a/100a |
160 |
Maksimilataus/purkuteho |
4 kW/4 kW |
6 kW/6 kW |
10,2 kW/10,2 kW |
Akkuviestintä |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Tuettu |
Käänteistoimitus |
|
|
|
Nomini ulostuloenergia |
4KW |
6KW |
10 kW |
Maksimi ulostulo |
4.2kw |
6.2kW |
10.2KW |
Suurin näennäistehon ulostulo |
4,2 kVA |
6,2 kVA |
10kVA |
Nominellinen ulostulovirta |
18,2A |
27,3 A |
47 |
Maksimi Ulostulo Virta |
19,1A |
28A |
47 |
Virtasäädin vaihto-aika |
<10mS |
<10mS |
20ms |
Ulostulon jännite/taajuus |
L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz |
L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz |
220V/50HZ |
Ulostulon voimakertoime |
0,8 kapasitiivinen ~ 0,8 induktiivinen |
0,8 kapasitiivinen ~ 0,8 induktiivinen |
/ |
Kokonaisharmoninen virranvaihtelu |
<2% |
<2% |
/ |
Verkkoyhteys |
|
|
|
Maksimi syöttövoima |
7kW |
10 kW |
12KW |
Maksimimimääräinen syöttövirta |
40A |
50A |
47 a |
Syöttöjännitealue |
176–253 V |
176–253 V |
170–270 V |
EPS-portti |
|
|
|
Suurin ulostuloteho (hybridi) |
7kW |
10 kW |
10.2KW |
Suurin ulostuloteho (hybridi) |
4.2kw |
6.2kW |
10.2KW |
Suurin lähtövirta (hybridi) |
40A |
50A |
47 a |
Suurin lähtövirta (verkko) |
19,1A |
28A |
47 a |
Monitoimiportti |
|
|
|
Työskentelytila |
Toinen kuorma/generaattori |
Toinen kuorma/generaattori |
3 toimintatilaa |
Maksimisyöttö/tulostoteho |
8 kW |
8 kW |
10,2 kW/10,2 kW |
Suurin tulo-/lähtövirta |
/ |
/ |
47 a |
Nimellisjännite/taajuus |
L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz |
L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz |
220V/50HZ |
Järjestelmän parametrit |
|
|
|
Maksimimimääräinen tehokkuus |
97.50% |
97.50% |
99% |
Suojaluokka |
IP20 |
IP20 |
IP21:n arvo |
Toimintatemperatuuri |
-25–60 °C |
-25–60 °C |
0-60℃ |
Jäähdytysmenetelmä |
0–95 % (ei kastumista) |
0–95 % (ei kastumista) |
60% |
Kosteus |
Ilmanladunnainen |
Ilmanladunnainen |
Ilmanladunnainen |
Mitat (leveys × korkeus × syvyys, mm) |
358 × 442 × 161 mm |
358 × 442 × 161 mm |
530 × 420 × 160 mm |
Paino |
9KG |
9KG |
15kg |
Apufunktiot |
|
|
|
Saarekkeelta suojaus |
Varustettu |
Varustettu |
/ |
Kaarihaaran suojaus |
Varustettu |
Varustettu |
/ |
Käänteisen liitännän estäminen |
CT/mittari |
CT/mittari |
/ |
Suurin rinnankytkentämäärä |
8 |
8 |
/ |


Akun integrointi: joustava energiavarastointi
Invertterit on suunniteltu alajännitteisille litiumakku-järjestelmille: ESS1-sarja tukee 40–60 V akkuja ja 80 A / 100 A lataus-/purkuvirtoja (4 kW / 6 kW teho), ja MASS-malli on yhteensopiva 48 V akkujen kanssa ja 160 A virran kanssa (10,2 kW:n lataus-/purkuteho). Akun viestintä RS485-/CAN-liitännän kautta mahdollistaa varauksen tilan (SoC) ja terveyden reaaliaikaisen seurannan, mikä pidentää akun käyttöikää estämällä liiallista latausta ja purkua. Tämä tekee sarjasta ideaalin aikatasapainoisen energian arbitraasin, ylimääräisen aurinkosähkön varastoinnin huippukulutusaikoihin sekä varavoiman tarjoamisen sähköverkon katkeamien aikana.
Invertterin ulostulo: Verkkoliitoksellinen ja verkkorajaton joustavuus
Tärkeä vahvuus on kaksitilainen vaihtovirtatulo, joka varmistaa keskeytymätön virran saanti kriittisille kuormille. ESS1-sarja tarjoaa 4 kW / 6 kW nimellistehon (4,2 kW / 6,2 kW maksimiteho) , ja UPS-kytkentäaika on alle 10 ms – riittävän nopea estämään häiriöitä herkille elektronisille laitteille, kuten tietokoneille ja lääketieteellisille laitteille. MASS-10.2KW-48V tarjoaa 10 kW:n nimellistehon (10,2 kW:n maksimiteho) 20 ms:n kytkentäajalla, sopii suuremmille asuinkäyttökuormille. Kaikki mallit tukevat 220 V / 230 V, 50 Hz / 60 Hz yksivaiheista virtaa, jossa tehokerroin vaihtelee 0,8 edellä olevasta 0,8 jäljessä olevaan arvoon ja kokonaisharmoninen vääristymä (THD) on < 2 %, mikä varmistaa puhtaasti verkko-ominaisuuksien mukaisen tehon toimituksen.
Verkko- ja EPS-integraatio: Parannettu luotettavuus
Verkkosyöttö tukee jännitealueita 176–253 V (ESS1) tai 170–270 V (MASS) , mikä mahdollistaa invertterien ottamaan verkkovirtaa akkujen lataamiseen huippukuorma-aikojen ulkopuolella tai syöttämään ylijäämäistä aurinkosähköenergiaa takaisin sähköverkkoon. EPS-portti (emergency power supply, hätävirtalähde) tarjoaa varavirtaa kriittisille kuormalaitteille: ESS1-sarjan maksimiteho on 7 kW / 10 kW ja MASS-mallin 10,2 kW. Monitoimiportti lisää monipuolisuutta: ESS1-sarja tukee toista kuormalaitetta tai generaattorisyöttöä, kun taas MASS-malli tarjoaa kolme toimintatilaa (aurinkoensimmäisyys, akkuen ensimmäisyys, verkon ensimmäisyys), jotta käyttäjän mieltymykset voidaan ottaa huomioon.
Avaintekijät ja kilpailuetu
Turvallisuus & Vahvuus
Kaikki mallit sisältävät kattavat turvallisuussuojaukset, kuten saarella pysymisen estämisen, kaarivirheen tunnistamisen ja väärän napaisuuden suojauksen, ja ne noudattavat kansainvälisiä standardeja, kuten IEC- ja UL-standardeja. ESS1-sarjalla on IP20-suojaluokitus sisäasennukseen, kun taas MASS-10.2KW-48V tarjoaa IP21-suojauksen puoliummikkojen käyttötilojen käyttöön. Käyttölämpötila-alue on -25 °C–60 °C (ESS1) tai 0 °C–60 °C (MASS) , ja ilmajäähdytys varmistaa luotettavan suorituskyvyn vaativissa olosuhteissa.


Laajennettavuus ja asennus
ESS1-sarja tukee enintään kahdeksaa yksikköä rinnankytkentää, mikä mahdollistaa järjestelmän laajentamisen 4 kW:sta 48 kW:iin suurempiin kaupallisesti käytettäviin sovelluksiin. Tiukka muotoilu (ESS1: 358 × 442 × 161 mm, MASS: 530 × 420 × 160 mm) ja kevyt rakenne (9 kg / 15 kg) tekevät seinäasennuksesta ja asennuksesta helppoa myös tilanpuutteessa oleviin ympäristöihin.
Älykäs valvonta ja ohjaus
Sisäänrakennettu RS485/CAN-viestintä mahdollistaa integroinnin energianhallintajärjestelmiin (EMS), mikä mahdollistaa etäseurannan aurinkosähkön tuotannosta, akun tilasta ja kuorman kulutuksesta. Käyttäjät voivat säätää käyttötiloja, määrittää latausajastuksia ja saada huoltoviestejä, mikä maksimoi järjestelmän käytettävyyden ja tehokkuuden.
Sovellusskenaariot
Kotitalouksien energiariippumattomuus: Vähennä sähkölaskuja kuluttamalla aurinkosähköä itse, varaa ylijäämäsähkö yölliseen käyttöön ja varmista varavoima sähkökatkojen aikana.
Pieni kaupallinen käyttö: Voimanmyyntiliikkeet, toimistot ja kahvilat saavat puhtaan aurinkoenergian, alentavat huippukulutuksen maksuja ja voivat jatkaa toimintaansa sähköverkon katkeamisen aikana.
Etäiset verkkoon kytkemättömät järjestelmät : Tarjoaa luotettavaa sähköä maaseudun kodeille, mökeille ja tietoliikennetornien laitteistoille yhdistämällä aurinko-, akku- ja generaattorivoiman 24/7-resilienttiin ratkaisuun.
Kulutuksen aikatasapainottaminen: Ladataan akut edullisella verkkosähköllä yöaikaan ja purkautuu sähköä kalliina huippukulutusajankohtina, mikä maksimoi säästöt.