Trefaset hybridinverter 8–12 kW (nettilsluttet)
MOQ:1
- Oversigt
- Anbefalede Produkter
Trefaset højspændingshybridinverter (8-12 kW) | |||
|
|
|
|
Produktmodel |
ESS1-8K3P-02-HV |
ESS1-10K3P-02-HV |
ESS1-12K3P-02-HV |
DC-indgang (pv) |
|
|
|
Max indgangs effekt |
12KW |
15kW |
18KW |
Nominel indgangsspænding |
600 V |
600 V |
600 V |
Startspænding |
200V |
200V |
200V |
MPPT spændingsområde |
200-800 V |
200-800 V |
200-800 V |
Maksimal indgangsstrøm |
26 A/28 A |
26 A/28 A |
36 A/38 A |
Antal MPPT-trackere |
24 |
24 |
24 |
DC-input/output (batteri) |
|
|
|
Batteritype |
Lithiumjernfosfat |
Lithiumjernfosfat |
Lithiumjernfosfat |
Batterispændingsområde |
180-600 V |
180-600 V |
180-600 V |
Maksimal opladnings-/udladningsydelse |
8KW |
10kW |
10kW |
MAX Opladnings/Afladningsstrøm |
30A |
30A |
30A |
Batterikommunikationsprotokol |
485/CAN |
485/CAN |
485/CAN |
AC-udgang |
|
|
|
Anbefalet udgangs effekt |
8KW |
10kW |
12KW |
Max udgangseffekt |
8.8kw |
11KW |
13,2 kW |
Mærkeudgangslydeffekt |
8,8 KVA |
11kva |
13.2kVA |
Nærmest udgangsstrøm |
12.1a |
15.2a |
18.2a |
Max Udstillingsstrøm |
13,4A |
16.7A |
20A |
Netskiftetid |
<10mS |
<10mS |
<10mS |
Nominel udgangsspænding/frekvens |
3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz |
Udgangs effektfaktor |
0,8 (induktiv) – 0,8 (kapacitiv) |
0,8 (induktiv) – 0,8 (kapacitiv) |
0,8 (induktiv) – 0,8 (kapacitiv) |
Samlet harmonisk forvrængning (lineær belastning, nettilsluttet) |
<3% |
<3% |
<3% |
Samlet harmonisk forvrængning (nettilsluttet) |
<2% |
<2% |
<2% |
AC indgang |
|
|
|
Nominal indgangsskynbar effekt |
8,8 KVA |
11kva |
13.2kVA |
Maksimal indgangsstrøm |
13,4A |
16.7A |
20A |
Nominal indgangsspænding/frekvens |
3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz |
3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz |
Effektivitet |
|
|
|
Maksimal effektivitet |
98.10% |
98.10% |
98.10% |
Standarder |
|
|
|
Sikkerhedscertificering |
IEC62109-1/2 |
IEC62109-1/2 |
IEC62109-1/2 |
EMC-overensstemmelse |
En61000-6-1/en61000-6-3 |
En61000-6-1/en61000-6-3 |
En61000-6-1/en61000-6-3 |
Grundlæggende parametre |
|
|
|
Dimensioner (B×H×D, mm) |
556×482×196 |
556×482×196 |
556×482×196 |
Kølemetode |
Naturlig køling |
Naturlig køling |
Naturlig køling |
Vægt |
27,5 kg |
27,5 kg |
27,5 kg |
Beskyttelsesgrad |
IP66 |
IP66 |
IP66 |
Driftstemperatur |
-25~60 °C (reduceret ydelse over 45 °C) |
-25~60 °C (reduceret ydelse over 45 °C) |
-25~60 °C (reduceret ydelse over 45 °C) |
Maksimal højde |
3000m |
3000m |
3000m |
Kommunikationsmetode |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |
RS485/WiFi/GPRS/LAN |


AC-udgang og netkompatibilitet: På AC-siden fungerer inverteren med et trefaset net (3L/N/PE 380 V/400 V, 50 Hz/60 Hz) , og leverer nominel udgangseffekt på 8 kW (8K), 10 kW (10K) og 12 kW (12K), med maksimal udgangseffekt på 8,8 kW, 11 kW, og 13,2 kW henholdsvis (10 % overlastkapacitet). Den nominelle udgangsægteffekt ligger mellem 8,8 kVA og 13,2 kVA, med nominel udgangsstrøm på 12,1 A (8 kW) til 18,2 A (12 kW) og maksimal udgangsstrøm på 13,4 A til 20 A, hvilket sikrer stabil strømforsyning til tunge kommercielle/industrielle belastninger (f.eks. maskineri, belysning, HVAC-systemer). En fremtrædende funktion er dets ekstremt hurtige netomskiftningstid (<10 ms), hvilket muliggør en sømløs overgang mellem nettilsluttet og afkoblet drift, så kritisk udstyr bibeholder strømforsyningen under netudfald – en afgørende kravstilling for virksomheder, hvor standstilstand medfører økonomiske tab.
Omfattende sikkerhed og overholdelse af regler: Inverteren overholder internationale sikkerheds- og ydelsesstandarder, herunder IEC 62109-1/2 (sikkerhed for PV-inverters) og EN 61000-6-1/EN 61000-6-3 (EMC-overensstemmelse), hvad der sikrer adgang til globale markeder samt ro og tryghed for brugere. Den integrerer flere beskyttelsesmekanismer: overspændings-/underspændingsbeskyttelse, overstrøms-/kortslutningsbeskyttelse, overopvarmningsbeskyttelse samt isolationsovervågning, hvilket beskytter både inverteren og tilsluttede udstyr mod skade.
Skalerbar og alsidig drift: Selvom inverteren er optimeret til trefaset kommerciel/industriel anvendelse, understøtter dens modulære design systemets skalering – flere enheder kan kobles parallelt for at opfylde større effektbehov (f.eks. 10 × 12 kW-enheder til et 120 kW-system). Den er kompatibel med generatorindgang, hvilket gør den velegnet til afgrænsede eller fjerne industrielle lokationer (f.eks. minedrift, landbrug, telekommunikationstårne), hvor adgangen til elnettet er begrænset eller upålidelig.
Intelligent overvågning og styring: RS485, WiFi-, GPRS- og LAN-kommunikationsgrænseflader, så inverteren integreres nahtløst med energistyringssystemer (EMS) og bygningsstyringssystemer (BMS). Brugere kan overvåge nøgleparametre på afstand (indgangs-/udgangseffekt, batteriets SOC, effektivitet, temperatur), justere driftstilstande (f.eks. spidsbelastningsreduktion, lastflytning) og udføre forudsigende vedligeholdelse – hvilket maksimerer systemets driftstid og reducerer driftsomkostninger.

