Enfas hybridomvandlare 4–10,2 kW (avkopplad från nätet)

Den ESS1-4K1P-01-LV-FG, ESS1-6K1P-01-LV-FG och MASS-10.2KW-48V är enfasiga hybridväxelriktare avsedda för solcell- och lagringssystem i bostadsmiljö och små kommersiella applikationer.
ESS1-serien (4 kW/6 kW) funktioner för PV-ingångseffekt upp till 6 kW/9 kW, 40–60 V kompatibilitet med litiumbatterier, <10 ms UPS- växling och IP20-skydd , stöd för upp till 8 enheter i parallellkoppling.
MASS-10.2KW-48V levererar en nominell utgångseffekt på 10 kW, 10,8 kW PV-ingång, stöd för 48 V-batteri samt 3 flexibla driftlägen, med IP21-skydd för halvutomhusanvändning. Alla modeller integrerar nätansluten/friliggande funktionalitet, snabb laddning av batterier samt flera säkerhetsskydd, vilket gör dem idealiska för energioberoende, reservkraft och lasttoppavlastning.
MINSTA BESTÄLLNINGSMÄNGD: 1
  • Översikt
  • Rekommenderade produkter
Produktbeskrivning
ESS1- och MASS-seriens enfasiga hybridomvandlare : Pålitliga elkraftlösningar för energilagring i bostäder och små kommersiella verksamheter
I en tid då hushåll och små företag alltmer strävar efter att minska sin beroende av elnätet, sänka energikostnaderna och säkerställa eldriftens pålitlighet, framstår hybridomvandlarna ESS1-4K1P-01-LV-FG, ESS1-6K1P-01-LV-FG och MASS-10.2KW-48V som mångsidiga och högpresterande lösningar. Dessa enfasiga enheter integrerar sömlöst solenergiutvinning (PV), lagring i litiumbatterier och anslutning till elnätet, och erbjuder en enhetlig plattform för energihantering som balanserar effektivitet, flexibilitet och hållbarhet.

Kärnprestanda och tekniska specifikationer
PV-ingång: Optimerad solenergiutvinning
Alla modeller är utrustade med avancerad MPPT-teknik (Maximum Power Point Tracking) för att maximera insamlingen av solenergi, även vid varierande ljusförhållanden. Den ESS1-4K1P-01-LV-FG stödjer en maximal PV-ingångseffekt på 6 kW, med en 30A ingående ström och 60–420 V MPPT-spänningsområde, medan ESS1-6K1P-01-LV-FG skalar upp till 9 kW PV-ingång, 40 A ström och samma spänningsområde. Båda använder 4 MPPT-spårare med 2 strängar per spårare, vilket säkerställer effektiv energiinsamling även vid delvis skuggning. MASS-10.2KW-48V erbjuder en PV-ingång på 10,8 kW, en ström på 44,37 A och ett MPPT-spänningsområde på 90–300 V, med 2 spårare som är optimerade för högströms-PV-moduler.
Produktparametrar

Parameter

ESS1-4K1P-01-LV-FG

ESS1-6K1P-01-LV-FG

MASS-10.2KW-48V

PV

 

 

 

Maximal pv-inmatning

6Kw

9KW

10.8kw

Nominell ingångsspänning

500V

500V

500V

Maximal indataspänning

350V

350V

90V

Startspänning

60V

60V

90V

MPPT-spänningsområde

60–420 V

60–420 V

90–300 V

Max Indatström

30A

40A

44,37 A

Maximal kortslutningsström

40A

40A

45A

MPPT-spårare/Maximalt antal strängar per spårare

2 april

2 april

2

Batteriingång/Utmatning

 

 

 

Batterivågsområde

40-60V

40-60V

48

Max laddnings-/urladdningsström

80a/80a

100 A/100 A

160

Maximal laddnings-/urladdningseffekt

4 kW/4 kW

6 kW/6 kW

10,2 kW/10,2 kW

Batterikommunikation

RS485/CAN

RS485/CAN

Stödda

Inverterutgång

 

 

 

Nämnd utgångs effekt

4kW

6Kw

10kW

Max utgångs effekt

4,2kw

6.2kW

10.2KW

Maximal skenbar utmattningseffekt

4,2 kVA

6,2 kVA

10 kVA

Nominell utgångsström

18.2a

27,3A

47

Maximal Utgående Ström

19,1A

28A

47

Uppsväxlingstider

<10mS

<10mS

20ms

Utspänning/Frekvens

L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz

L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz

220V/50Hz

Utgångs effektfaktor

0,8 överförande ~ 0,8 efterföljande

0,8 överförande ~ 0,8 efterföljande

/

Total harmonisk strömförvrängning

<2%

<2%

/

Nätanslutning

 

 

 

Max ingångs-effekt

7kW

10kW

12KW

Max Indatström

40A

50A

47a

Inmatningsspänningsområde

176–253 V

176–253 V

170–270 V

EPS-port

 

 

 

Maximal utmattningseffekt (hybrid)

7kW

10kW

10.2KW

Maximal utmattningseffekt (hybrid)

4,2kw

6.2kW

10.2KW

Maximal utmattningsström (hybrid)

40A

50A

47a

Maximal utmattningsström (nät)

19,1A

28A

47a

Multifunktionsport

 

 

 

Arbetsläge

Andra lasten/generatorn

Andra lasten/generatorn

3 driftlägen

Maximal inmatnings-/utmattningseffekt

8KW

8KW

10,2 kW/10,2 kW

Maximal inmatnings-/utmattningsström

/

/

47a

Nominalspänning/nominell frekvens

L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz

L/N/PE 220V/230V 50Hz/60Hz

220V/50Hz

Systemparametrar

 

 

 

Maximal effektivitet

97.50%

97.50%

99%

Skyddsklass

IP20

IP20

IP21

Driftstemperatur

-25 ~ 60 ℃

-25 ~ 60 ℃

0-60℃

Kylmetod

0–95 % (utan kondensering)

0–95 % (utan kondensering)

60%

Fuktighet

Luftkylning

Luftkylning

Luftkylning

Dimensioner (B×H×D, mm)

358×442×161 mm

358×442×161 mm

530×420×160 mm

Vikt

9KG

9KG

15kg

Kompletterande funktioner

 

 

 

Anti-islandskydd

Utrustad

Utrustad

/

Bågfelsskydd

Utrustad

Utrustad

/

Skydd mot felanslutning

CT/mätare

CT/mätare

/

Maximalt antal parallellkopplade enheter

8

8

/


Single-phase hybrid inverter 4-10.2kW (off-grid)Single-phase hybrid inverter 4-10.2kW (off-grid)

Batteriintegration: Flexibel energilagring
Omvandlarna är utformade för lågspänningslithiumbatterisystem, där ESS1-serien stödjer batterier på 40–60 V och laddnings-/urladdningsströmmar på 80 A/100 A (effekt på 4 kW/6 kW), medan MASS-modellen är kompatibel med 48 V-batterier och en ström på 160 A (laddnings-/urladdningseffekt på 10,2 kW). Batterikommunikation via RS485/CAN säkerställer realtidsövervakning av laddningsnivå (SoC) och batteriets hälsa, vilket förlänger batteriets livslängd genom att förhindra överladdning/underladdning. Detta gör serien idealisk för energiarbitrage beroende på tiden på dygnet, lagring av överskott från solcellsanläggningar för perioder med hög effektkonsumtion samt tillhandahållande av reservkraft vid nätavbrott.

Omvandlarens utgång: Nätansluten och friliggande flexibilitet
En viktig styrka är den dubbla AC-utgången, som säkerställer obegränsad kraftförsörjning till kritiska laster. ESS1-serien levererar en nominell effekt på 4 kW/6 kW (maximal effekt på 4,2 kW/6,2 kW) , med en UPS-växlingstid på <10 ms – snabb nog för att undvika störningar i känslom elektronik som datorer och medicinska apparater. MASS-10.2KW-48V ger en nominell effekt på 10 kW (maximal effekt på 10,2 kW) med 20 ms växling, lämplig för större bostadslaster. Alla modeller stödjer 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz enfasig ström med ett effektfaktorområde från 0,8 överförande till 0,8 efterföljande och total harmoniskt innehåll (THD) < 2 %, vilket säkerställer ren och nätkompatibel effektleverans.

Integration av elnät och EPS: Förbättrad robusthet
Nätinmatningen stödjer spänningsområdena 176–253 V (ESS1) eller 170–270 V (MASS) , vilket gör att växelriktarna kan ta emot nätström för batteriladdning under perioder med låg belastning eller återföra överskott av PV-energi till nätet. EPS-porten (nödströmförsörjning) tillhandahåller reservkraft till kritiska laster, där ESS1-serien erbjuder en maximal effekt på 7 kW/10 kW och MASS-modellen levererar 10,2 kW. Den multifunktionella porten ökar mångsidigheten: ESS1-serien stödjer en andra last eller generatorinmatning, medan MASS-modellen har tre driftlägen (solförstprioritering, batteriförstprioritering, nätförstprioritering) för att anpassa sig efter användarens preferenser.

Huvudegenskaper och konkurrensfördelar
Säkerhet & Hållbarhet
Alla modeller inkluderar omfattande säkerhetsskydd, såsom anti-islanding, bågfelupptäckt och skydd mot omvänd polaritet, och uppfyller globala standarder som IEC och UL. ESS1-serien har IP20-klassning för inomhusinstallation, medan MASS-10.2KW-48V erbjuder IP21 skydd för halvutomhusanvändning. Drifttemperaturintervallet ligger mellan -25 °C och 60 °C (ESS1) eller 0 °C och 60 °C (MASS) , och luftkylning säkerställer pålitlig prestanda även i hårda förhållanden.

Single-phase hybrid inverter 4-10.2kW (off-grid)Single-phase hybrid inverter 4-10.2kW (off-grid)

Skalbarhet och installation
ESS1-serien stödjer upp till 8 enheter i parallellkoppling, vilket möjliggör systemutbyggnad från 4 kW till 48 kW för större kommersiella applikationer. Den kompakta designen (358 × 442 × 161 mm för ESS1, 530 × 420 × 160 mm för MASS) och lättviktskonstruktionen (9 kg/15 kg) förenklar vägmontering och installation, även i miljöer med begränsat utrymme.

Intelligent övervakning & styrning
Inbyggd RS485/CAN-kommunikation möjliggör integration med energihanteringssystem (EMS), vilket gör fjärrövervakning av PV-produktion, batteristatus och lastförbrukning möjlig. Användare kan justera driftlägen, ställa in laddningsplaner och få aviseringar om underhåll, vilket maximerar systemets drifttid och effektivitet.
Tillämpningsscenarier
Bostadsenergiobundenhetslösningar: Minska elräkningarna genom att självförbruka PV-energi, lagra överskottsenergi för användning på natten och säkerställa reservkraft vid avbrott.
Liten kommersiell användning: Driv butiker, kontor och kaféer med ren solenergi, lägre avgifter för toppbelastning och upprätthåll verksamheten vid nätavbrott.
Fjärranslutna system utan nätanslutning : Tillhandahåller pålitlig el till landsbygdshus, stugor och telekommunikationstorn genom att kombinera solenergi, batterier och generatorer för ett 24/7-resilient system.
Tidsbaserad arbitrage: Ladda batterier med billig nätel under natten och avge el under dyra toppbelastningstider för att maximera besparingar.

Få ett kostnadsfritt offertförslag

Vår representant kommer att kontakta dig inom kort.
E-post
Mobil/WhatsApp
Namn
Företagsnamn
Meddelande
0/1000

Få ett kostnadsfritt offertförslag

Vår representant kommer att kontakta dig inom kort.
E-post
Mobil/WhatsApp
Namn
Företagsnamn
Meddelande
0/1000

Upphovsrätt © 2026 av Qingdao Zsen Risun Energy Storage Technology Co., Ltd  -  Integritetspolicy