Описание на продукта
Интегриран шкаф за фотоволтаични и нисковолтови системи за съхранение на енергия: крайното всеобхватно решение за съхранение на енергия
В бързо променящия се пейзаж на възобновяемата енергия PV-Storage шкафът за ниско напрежение с интегрирана функционалност се отличава като революционно решение за търговски, индустриални и малки утилитарни приложения, които търсят надеждно, ефективно и гъвкаво управление на електроенергията. Тази напълно интегрирана система обединява контрол на зареждането от фотоволтаични (PV) панели, съхранение на енергия в батерии от литиево-железо-фосфат (LFP), двупосочна инверсия и интелигентно превключване между мрежа и автономен режим в един компактен шкаф — което елиминира сложността при инсталирането на отделни компоненти и осигурява готово за използване решение за съхранение на енергия, балансиращо производителност, издръжливост и леснота на употреба.
Основни предимства на конструкцията и производителността
Налични в пет универсални модела (ESS1-6 kW/14,348 kWh, ESS3-12 kW/28,688 kWh, ESS1-18 kW/43,034 kWh, ESS3-18 kW/28,688 kWh, ESS3-20 kW/57,638 kWh), този шкаф е проектиран да отговаря на разнообразни енергийни нужди, като номиналната изходна мощност варира от 6 kW до 20 kW, а капацитетът за съхранение на енергия — от 14,348 kWh до 57,638 kWh . В основата му лежи високопроизводителен LFP аккумулаторен пакет с 48V системно напрежение, 60A максимален заряден ток и широк работен диапазон на напрежението (40–54,8 V) , което осигурява стабилно съхранение и разряд на енергия дори при променливи натоварвания. Секцията за вход от фотоволтаични панели поддържа до 35KW входна мощност от слънчева енергия (в зависимост от модела), с диапазон на MPPT напрежение от 60–450 V и множество MPPT канали (до 8 канала за модела 20 kW), което максимизира ефективността на добиване на слънчева енергия.
Една от най-забележителните му характеристики е изключително бързата способност за превключване между мрежа и автономен режим, като времето за превключване е ≤20 ms — контролирано и напълно съвместимо с дизелови генератори. Това осигурява безпроблемен преход към резервен източник на електрическа енергия по време на прекъсвания в централната електрическа мрежа или периоди на връхно натоварване, предотвратявайки простои на критично оборудване и гарантирайки непрекъснатата работа на предприятия и индустриални обекти. Освен това системата поддържа изходен товар до 200 % над номиналната мощност (например модел с номинална мощност 6 kW може да осигури пиков изходен ток от 12 kW), което я прави способна да поема внезапни върхове в електрическата консумация, без да се компрометира производителността или безопасността.
Лесна инсталация и поддръжка
Проектиран с оглед на удобството за потребителя, PV-Storage нисковолтовият интегриран шкаф има конструкция „plug-and-play“, която осигурява бързо монтиране с минимален набор от инструменти и без сложни електрически връзки. Той поддържа самостоятелна паралелна работа (до 8 единици в паралел), което позволява на потребителите да увеличават капацитета си за съхранение на енергия според растящите им нужди — идеално решение за малки и средни търговски обекти, отдалечени общности или промишлени предприятия с разширяващи се изисквания към електрозахранването. Модулната конструкция допълнително опростява поддръжката: неизправните модули могат да се заменят бързо, без прекъсване на цялата система, което намалява простоите и дългосрочните експлоатационни разходи.
Компактните габарити на шкафа (размерите варират от 700×1200×900 mm до 1400×700×2350 mm , в зависимост от модела) и леката му конструкция ( 500 kg до 700 kg ) прави го подходящ както за вътрешна, така и за външна инсталация, дори в среди с ограничено пространство. Неговата здрава конструкция е допълнена от степен на защита IP54, устойчивост към прах и вода и широк диапазон на работни температури ( -25 ℃ до 55 ℃, с намаляване на мощността само при температури над 40℃), което гарантира надеждна работа в сурови климатични условия — от екстремно ниски до високи температури. Допустимата относителна влажност ( 0–95 % относителна влажност, без конденз ) допълнително повишава неговата адаптивност към различни географски региони.
Параметри на продукта
Основни характеристики: |
• Време за превключване между мрежа/автономна работа ≤20 ms (контролируемо), съвместим с дизелови генератори |
• Лесна инсталация, самостоятелна паралелна работа, без поддръжка |
• Лесна за инсталиране, изисква по-малко инсталационни инструменти, по-бърза конструкция |
• Поддържа изходен товар до 200 % над номиналния |
• Лесно поддръжка, модулна конструкция, бързо заместване на неизправни модули |
• Поддържа режим на самостоятелно използване и режим срещу обратен поток |
Категория на параметър |
Име на параметъра |
Модел |
ESS1-6 kW/14,348 kWh |
ESS3-12 kW/28,688 kWh |
ESS1-18 kW/43,034 kWh |
ESS3-18 kW/28,688 kWh |
ESS3-20 kW/57,638 kWh |
Вход на фотоволтаична енергия |
Максимална входна мощност от PV |
6 kW |
18KW |
27кВт |
18KW |
35KW |
Максимален входен ток от слънчеви панели |
15A |
50А |
75А |
42 kW |
43KW |
Номинално постоянно напрежение |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
Обхват на напрежение на MPPT |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
60–450 V |
Максимален входящ ток |
30А |
40 A/40 A |
30 A/30 A/30 A |
17 A × 4 |
13 A × 8 |
Брой MPPT-канали |
2 януари |
2 януари |
2 януари |
4 |
8 |
Максимален входен ток от ФЕП на низ |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Брой низове на MPPT |
- |
- |
- |
4 |
8 |
Вход/изход за батерия |
Номинално напрежение |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
Максимална мощност за зареждане |
120 A/60 A |
240 A / 80 A |
360 A / 180 A |
210 A / 210 A |
420 A / 210 A |
Максимална мощност при разреждане |
120 kW / 12 kW |
120 kW / 12 kW |
180 kW / 180 kW |
120 kW / 10,78 kW |
420 A / 215 kW |
Комуникация с батерията |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Максимален ток за зареждане |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Макс. разряден ток |
- |
- |
- |
15A |
15A |
Изход на инвертора |
Номинална изходна мощност |
6 kW |
12kw |
18KW |
18KW |
20KW |
Максимална изходна мощност |
12kw |
24кВт |
36 kW |
36 kW |
40KW |
Номинално изходно течение |
27.3A |
54,5 A |
81,8 A |
15,54 A |
31.8А |
Максимален изходен ток |
28A |
56A |
84 A |
15,9 A |
36,8 A |
Диапазон на изходното напрежение |
LP/N/PE 220 V / 50 Hz / 60 Hz |
LP/N/PE 220 V / 50 Hz / 60 Hz |
LP/N/PE 220 V / 50 Hz / 60 Hz |
3P4W 220/380 V / 50 Hz / 60 Hz |
3P4W 220/380 V / 50 Hz / 60 Hz |
Коефициент на регулиране на изходното напрежение |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
Максимална изходна мощност (включена към мрежата) |
- |
- |
- |
18KW |
20KW |
Максимален изходен ток (в мрежа) |
- |
- |
- |
24,5 A |
26,3 A |
Вход от мрежата |
Максимална входяща мощност |
10КВ |
20KW |
30KW |
20кВА |
40KVA |
Максимален входящ ток |
100A |
100A |
100A |
24A |
44A |
Диапазон на входното напрежение |
176–253 V |
176–253 V |
176–253 V |
198–242 V |
198–242 V |
Максимална изходна мощност (извън мрежата) |
10КВ |
20KW |
30KW |
20KW |
40KW |
Максимален изходен ток (извън мрежата) |
6.2kW |
12,4 kW |
18.6КВт |
18KW |
25КВ |
Максимален входен ток (извън мрежата) |
20A |
50А |
60A |
14.5A |
29A |
Вход за резервно захранване |
Режим на свързване |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Режим на работа |
Паралелно свързване |
Паралелно свързване |
Паралелно свързване |
Паралелно свързване |
Паралелно свързване |
Максимална входна/изходна мощност |
6 kW |
12kw |
24кВт |
24кВт |
24кВт |
Номинално Напрежение |
LP/N/PE 220 V / 50 Hz / 60 Hz |
LP/N/PE 220 V / 50 Hz / 60 Hz |
LP/N/PE 220 V / 50 Hz / 60 Hz |
3P4W 220/380 V / 50 Hz / 60 Hz |
3P4W 220/380 V / 50 Hz / 60 Hz |
Номинален Ток |
- |
- |
- |
- |
- |
Параметри на батерията |
Номинална капацитет на комплект |
14,348 kWh |
28,688 kWh |
43,034 kWh |
28,688 kWh |
57,638 kWh |
Брой батерийни модула на комплект |
14,348 kWh/1 |
14,348 kWh/2 |
14,348 kWh/3 |
14,348 kWh/2 |
14,348 kWh/4 |
Работен диапазон на напрежението |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
Напрежение на системата |
48V |
48V |
48V |
48V |
48V |
Максимален ток за зареждане |
60A |
60A |
60A |
60A |
60A |
Размери (L×W×H) |
1020 × 700 × 2350 mm |
1020 × 700 × 2350 mm |
1020 × 700 × 2350 mm |
1400 × 700 × 2350 mm |
1400 × 700 × 2350 mm |
Тегло |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
Тип на клетката |
LFP |
LFP |
LFP |
LFP |
LFP |
Системни параметри |
Максимална ефективност |
97.50% |
97.50% |
97.50% |
95.10% |
95.10% |
Степен на защита |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
Работна температура |
-25–55 °C (намаляване на мощността при температури над 40 °C) |
-25–55 °C (намаляване на мощността при температури над 40 °C) |
-25–55 °C (намаляване на мощността при температури над 40 °C) |
-25–55 °C (намаляване на мощността при температури над 40 °C) |
-25–55 °C (намаляване на мощността при температури над 40 °C) |
Относителна влажност |
0–95 % относителна влажност (без кондензация) |
0–95 % относителна влажност (без кондензация) |
0–95 % относителна влажност (без кондензация) |
0–95 % относителна влажност (без кондензация) |
0–95 % относителна влажност (без кондензация) |
Метод за охлаждане |
Продукти за охлаждане с въздух |
Продукти за охлаждане с въздух |
Продукти за охлаждане с въздух |
Продукти за охлаждане с въздух |
Продукти за охлаждане с въздух |
Размери на кабинета |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
700 × 1200 × 900 mm |
Тегло на кабинета |
500кг |
700kg |
700kg |
500кг |
700kg |
Огнезащитна защита |
Аерозол |
Аерозол |
Аерозол |
Аерозол |
Аерозол |
Функции |
Функция противоток |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Не поддържа |
Не поддържа |
Превключване между мрежа/извън мрежа |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Отдалечено наблюдение |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Поддръжка |
Комуникационен протокол |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
Брой паралелни единици |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Сертификация |
Сертификация |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |


Напреднали функционалност и безопасност
Системата е оснащена с комплекс от интелигентни функции, предназначени да оптимизират потреблението на енергия и да гарантират безопасността. Тя поддържа режим „анти-обратен поток“ за собствено потребление, който позволява на потребителите да максимизират използването на слънчева енергия на място и да намалят зависимостта от централната електрическа мрежа — като по този начин намаляват сметките си за електроенергия и своя въглероден отпечатък. Възможностите за дистанционно наблюдение (чрез комуникационните протоколи CT/MT/TER) осигурява възможност за проследяване в реално време на производството, съхранението и потреблението на енергия, както и на състоянието на системата, от всяко устройство, свързано с интернет. Това дава възможност на потребителите да вземат решения, базирани на данни, за оптимизиране на енергийната ефективност и проактивно решаване на потенциални проблеми, преди те да се задълбочат.
Безопасността е от първостепенно значение при проектирането на този интегриран шкаф. Той е оборудван с технология за охлаждане с въздух, за поддържане на оптимални работни температури, аерозолна система за пожарна защита за намаляване на рисковете от пожар, както и множество нива на защита срещу пренапрежение, прекомерно разреждане, къси съединения и прегряване. Системата отговаря на международните стандарти за безопасност и производителност, включително CE, IEC61000, IEC62109 и UL983.3 , което гарантира съответствие с глобалните регулаторни изисквания и осигурява спокойствие на потребителите относно качеството и безопасното използване на продукта.


Приложение на универсалност
Интегрираният шкаф за фотоволтаични и натрупващи системи с ниско напрежение е универсално решение, подходящо за широк кръг от приложения:
Комерсиални сгради: Доставя електроенергия от чиста слънчева енергия за търговски обекти, офиси и търговски центрове, намалява таксите за върховото енергийно потребление и осигурява резервно захранване по време на прекъсвания в мрежата.
Индустриални обекти: Подкрепяйте производствени линии, складове и преработвателни заводи със стабилна и надеждна електроенергия, минимизирайте простоите и намалете разходите за енергия чрез собствено потребление.
Отдалечени общности и обекти извън електрическата мрежа: Осигурявайте устойчива електроенергия за селски населени места, миньорски лагери или телекомуникационни кули в райони без достъп до централната електрическа мрежа, като заменяте скъпите и замърсяващи дизелови генератори.
Микромрежи: Интегрирайте се в микромрежи на общности или кампуси, за да подобрите енергийната устойчивост, балансирате търсенето на мощност и подпомогнете интеграцията на възобновяеми енергийни източници.
Заключение
Нисковолтовият интегриран шкаф PV-Storage пренаписва възможностите за енергийно съхранение в малки и средни мащаби. Неговата комбинация от висока производителност, лесна инсталация, интелигентни функции и здрави мерки за безопасност го прави идеален избор за предприятия и организации, които целят преход към възобновяема енергия, намаляване на енергийните разходи и подобряване на устойчивостта на електрозастраховането. Независимо дали се използва като самостоятелна автономна система, решение за резервно захранване или част от хибридна мрежова конфигурация, този интегриран шкаф осигурява последователно, ефективно и икономично захранване — гарантирани от международни сертификати и конструкция, проектирана да издържа на изискванията на реалната експлоатация. Благодарение на мащабируемата си конструкция и ориентираните към потребителя функции той не е просто продукт за енергийно съхранение, а дългосрочна инвестиция в устойчиво и надеждно електрозастраховане.