Περιγραφή προϊόντος
Ολοκληρωμένη ντουλάπα φωτοβολταϊκού-αποθήκευσης χαμηλής τάσης: Η τελευταία λύση αποθήκευσης ενέργειας «όλα-σε-ένα»
Στο γρήγορα εξελισσόμενο τοπίο των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, ο Ολοκληρωμένος Χαμηλής Τάσης Πίνακας PV-Αποθήκευσης διακρίνεται ως μια επαναστατική λύση για εμπορικές, βιομηχανικές και μικρής κλίμακας υπηρεσίες ηλεκτρικής ενέργειας που αναζητούν αξιόπιστη, αποδοτική και ευέλικτη διαχείριση ενέργειας. Αυτό το πλήρως ολοκληρωμένο σύστημα συνδυάζει έλεγχο φόρτισης φωτοβολταϊκών (PV), αποθήκευση ενέργειας με μπαταρίες λιθίου-σιδήρου-φωσφορικού (LFP), διπλεύρια αντιστροφή και έξυπνη εναλλαγή μεταξύ δικτύου και αυτόνομης λειτουργίας σε έναν ενιαίο, συμπαγή πίνακα — εξαλείφοντας έτσι την πολυπλοκότητα της εγκατάστασης χωριστών συστατικών και προσφέροντας μια έτοιμη λύση αποθήκευσης ενέργειας που εξισορροπεί απόδοση, ανθεκτικότητα και ευκολία χρήσης.
Βασικός Σχεδιασμός & Πλεονεκτήματα Απόδοσης
Διατίθενται σε πέντε πολύχρηστα μοντέλα (ESS1-6kW/14,348kWh, ESS3-12kW/28,688kWh, ESS1-18kW/43,034kWh, ESS3-18kW/28,688kWh, ESS3-20kW/57,638kWh), αυτό το πίσω πλαίσιο έχει σχεδιαστεί για να καλύψει διαφορετικές ανάγκες ισχύος, με ονομαστική ισχύ εξόδου από 6kW έως 20kW και χωρητικότητα αποθήκευσης ενέργειας από 14,348kWh έως 57.638 kWh . Στον πυρήνα του βρίσκεται ένα υψηλής απόδοσης συσσωρευτής LFP με 48V τάση συστήματος, 60A μέγιστο ρεύμα φόρτισης και ευρύ εύρος λειτουργικής τάσης (40–54,8 V) , διασφαλίζοντας σταθερή αποθήκευση και αποφόρτιση ενέργειας ακόμη και υπό συνθήκες μεταβλητού φορτίου. Το τμήμα εισόδου φωτοβολταϊκών υποστηρίζει μέχρι 35 kW εισόδου ηλιακής ενέργειας (ανάλογα με το μοντέλο), με εύρος τάσης MPPT 60-450V και πολλαπλά κανάλια MPPT (μέχρι 8 κανάλια για το μοντέλο 20 kW), μεγιστοποιώντας έτσι την απόδοση στην αξιοποίηση της ηλιακής ενέργειας.
Μία από τις πιο εντυπωσιακές λειτουργίες είναι η εξαιρετικά γρήγορη δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ δικτύου και αυτόνομης λειτουργίας, με χρόνο εναλλαγής ≤20 ms — ελεγχόμενη και πλήρως συμβατή με πετρελαιοκινητήρες γεννήτριες. Αυτό διασφαλίζει αδιάλειπτη μετάβαση στην παροχή ηλεκτρικής ενέργειας κατά τη διάρκεια διακοπών του δικτύου ή περιόδων αιχμής ζήτησης, αποφεύγοντας οποιαδήποτε διακοπή λειτουργίας κρίσιμου εξοπλισμού και εξασφαλίζοντας αδιάλειπτη λειτουργία για επιχειρήσεις και βιομηχανικές εγκαταστάσεις. Επιπλέον, το σύστημα υποστηρίζει έξοδο υπερφόρτωσης 200% (π.χ. μοντέλο ονομαστικής ισχύος 6 kW παρέχει κορυφαία ισχύ 12 kW), καθιστώντας το ικανό να αντιμετωπίζει αιφνίδιες αιχμές ζήτησης ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς να θέτει σε κίνδυνο την απόδοση ή την ασφάλεια.
Ευκολία Εγκατάστασης & Συντήρησης
Σχεδιασμένος με ιδιαίτερη προσοχή στη χρηστικότητα, ο ολοκληρωμένος χαμηλής τάσης πίνακας PV-Αποθήκευσης διαθέτει σύστημα «plug-and-play», το οποίο επιτρέπει γρήγορη εγκατάσταση με ελάχιστα εργαλεία και χωρίς περίπλοκη καλωδίωση. Υποστηρίζει λειτουργία αυτόματης παράλληλης σύνδεσης (μέχρι 8 μονάδες σε παράλληλη σύνδεση), επιτρέποντας στους χρήστες να επεκτείνουν την ικανότητα αποθήκευσης ενέργειας καθώς αυξάνονται οι ανάγκες τους — ιδανικό για μικρούς έως μεσαίους εμπορικούς χώρους, απομακρυσμένες κοινότητες ή βιομηχανικές εγκαταστάσεις με αυξανόμενες απαιτήσεις ισχύος. Η μοντουλαρή κατασκευή διευκολύνει περαιτέρω τη συντήρηση: ελαττωματικά μοντέλα μπορούν να αντικατασταθούν γρήγορα χωρίς διακοπή της λειτουργίας ολόκληρου του συστήματος, μειώνοντας έτσι το χρόνο αδράνειας και το κόστος λειτουργίας στο μακροπρόθεσμο.
Ο μικρός όγκος του πίνακα (οι διαστάσεις κυμαίνονται από 700×1200×900 mm έως 1400×700×2350 mm , ανάλογα με το μοντέλο) και η ελαφριά κατασκευή ( 500 kg έως 700 kg καθιστώντάς το κατάλληλο τόσο για εγκατάσταση σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους, ακόμα και σε περιβάλλοντα με περιορισμένο διαθέσιμο χώρο. Η εξαιρετική ποιότητα κατασκευής του συνδυάζεται με βαθμό προστασίας IP54, αντοχή σε σκόνη και νερό, καθώς και με ευρύ εύρος λειτουργικών θερμοκρασιών ( −25 °C έως 55 °C, με μειωμένη ισχύ μόνο πάνω από 40℃), διασφαλίζοντας αξιόπιστη λειτουργία σε ακραίες κλιματικές συνθήκες, από εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι υψηλές θερμοκρασίες. Η ανοχή σε σχετική υγρασία ( 0–95 % RH, χωρίς συμπύκνωση ) αυξάνει περαιτέρω την προσαρμοστικότητά του σε διάφορες γεωγραφικές περιοχές.
Παράμετροι Προϊόντος
Κύρια Χαρακτηριστικά: |
• Χρόνος εναλλαγής δικτύου/off-grid ≤20 ms (ελεγχόμενος), συμβατό με πετρελαιοκινητήρες γεννήτριες |
• Εύκολη εγκατάσταση, αυτόματη παράλληλη λειτουργία, χωρίς ανάγκη συντήρησης |
• Εύκολη εγκατάσταση, απαιτούνται λιγότερα εργαλεία εγκατάστασης, ταχύτερη δομή |
• Υποστηρίζει έξοδο υπερφόρτωσης έως 200% |
• Εύκολη συντήρηση, μονταρισμένος σχεδιασμός, γρήγορη αντικατάσταση ελαττωματικών μονάδων |
• Υποστηρίζει λειτουργία αυτοκατανάλωσης και λειτουργία αντιστροφής ροής |
Κατηγορία Παραμέτρων |
Ονομασία παραμέτρου |
Μοντέλο |
ESS1-6kW/14,348kWh |
ESS3-12kW/28,688kWh |
ESS1-18kW/43,034kWh |
ESS3-18kW/28,688kWh |
ESS3-20kW/57,638kWh |
Είσοδος PV |
Μέγιστη ισχύς εισόδου pv |
6Kw |
18KW |
27KW |
18KW |
35 kW |
Μέγιστο Ρεύμα Εισόδου PV |
15α |
50A |
75Α |
42KW |
43KW |
Ονομαστική τάση DC |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
350 Vdc |
Περιοχή τάσης MPPT |
60-450V |
60-450V |
60-450V |
60-450V |
60-450V |
Μέγιστο ρεύμα εισόδου |
30Α |
40A/40A |
30A/30A/30A |
17A×4 |
13A×8 |
Αριθμός καναλιών MPPT |
2η Ιανουαρίου |
2η Ιανουαρίου |
2η Ιανουαρίου |
4 |
8 |
Μέγιστο ρεύμα εισόδου φωτοβολταϊκών ανά σειρά |
- |
- |
- |
15α |
15α |
Αριθμός Συμβολίων ανά MPPT |
- |
- |
- |
4 |
8 |
Είσοδος/Έξοδος μπαταρίας |
Ονομαστική τάση |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
40-60V |
Μέγιστη δύναμη φόρτισης |
120A/60A |
240A/80A |
360A/180A |
210A/210A |
420A/210A |
Μέγιστη ισχύς εκφόρτισης |
120 kW/12 kW |
120 kW/12 kW |
180 kW/180 kW |
120 kW/10,78 kW |
420A/215 kW |
Επικοινωνία μπαταρίας |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Μέγιστο Ρεύμα Φόρτισης |
- |
- |
- |
15α |
15α |
Μέγιστο Ρεύμα Εκφόρτισης |
- |
- |
- |
15α |
15α |
Έξοδος Μετατροπέα |
Ρυθμιζόμενη Ισχύς Έξοδου |
6Kw |
12KW |
18KW |
18KW |
20KW |
Μέγιστη έξοδος δύναμης |
12KW |
24kw |
36 kw |
36 kw |
40KW |
Ονομαστικό Ρεύμα Εξόδου |
27.3A |
54,5 A |
81,8 A |
15,54 A |
31.8A |
Μέγιστο Ρεύμα Έξοδου |
28A |
56A |
84 A |
15,9 A |
36,8 A |
Εύρος τάσης εξόδου |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
Ρυθμός Ρύθμισης Τάσης Εξόδου |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
±2% |
Μέγιστη Ισχύς Εξόδου (Σύνδεση με το Δίκτυο) |
- |
- |
- |
18KW |
20KW |
Μέγιστο Ρεύμα Εξόδου (Σύνδεση με το Δίκτυο) |
- |
- |
- |
άλλα |
26,3 A |
Είσοδος από Δίκτυο |
Μέγιστη εισαγωγική δύναμη |
10kW |
20KW |
30KW |
20kva |
40KVA |
Μέγιστο ρεύμα εισόδου |
100A |
100A |
100A |
24α |
44α |
Πεδίο τάσης εισόδου |
176-253 V |
176-253 V |
176-253 V |
198-242 V |
198-242 V |
Μέγιστη Ισχύς Εξόδου (Χωρίς Σύνδεση με Δίκτυο) |
10kW |
20KW |
30KW |
20KW |
40KW |
Μέγιστο Ρεύμα Εξόδου (Χωρίς Σύνδεση με Δίκτυο) |
6.2kW |
12,4 kW |
18.6ΚΒ |
18KW |
25KW |
Μέγιστο Ρεύμα Εισόδου (Χωρίς Σύνδεση με Δίκτυο) |
20A |
50A |
60A |
14.5A |
29Α |
Είσοδος Αντικατάστασης |
Τρόπος σύνδεσης |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Λειτουργικό μοντέλο |
Παράλληλη Σύνδεση |
Παράλληλη Σύνδεση |
Παράλληλη Σύνδεση |
Παράλληλη Σύνδεση |
Παράλληλη Σύνδεση |
Μέγιστη Ισχύς Εισόδου/Εξόδου |
6Kw |
12KW |
24kw |
24kw |
24kw |
Διάταξη |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
LP/N/PE 220 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
3P4W 220/380 V/50 Hz/60 Hz |
Ονομαστικό Ρεύμα |
- |
- |
- |
- |
- |
Παραμέτροι Μπαταρίας |
Ονομαστική Χωρητικότητα ανά Σύνολο |
14,348 kWh |
28.688 kWh |
43.034 kWh |
28.688 kWh |
57.638 kWh |
Αριθμός μονάδων μπαταρίας ανά σύνολο |
14.348 kWh/1 |
14.348 kWh/2 |
14.348 kWh/3 |
14.348 kWh/2 |
14.348 kWh/4 |
Εύρος Λειτουργικής Τάσης |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
40–54,8 V |
Τάση συστήματος |
48V |
48V |
48V |
48V |
48V |
Μέγιστο Ρεύμα Φόρτισης |
60A |
60A |
60A |
60A |
60A |
Μέγεθος (L × W × H) |
1020×700×2350 mm |
1020×700×2350 mm |
1020×700×2350 mm |
1400×700×2350 mm |
1400×700×2350 mm |
Βάρος |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
1020KG |
Τύπος κυττάρου |
Επ. |
Επ. |
Επ. |
Επ. |
Επ. |
Συστήματος Παραμέτροι |
Μέγιστη απόδοση |
97.50% |
97.50% |
97.50% |
95.10% |
95.10% |
Βαθμός Προστασίας |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
IP54 |
Θερμοκρασία λειτουργίας |
-25 έως 55 ℃ (μειωμένη απόδοση πάνω από 40 ℃) |
-25 έως 55 ℃ (μειωμένη απόδοση πάνω από 40 ℃) |
-25 έως 55 ℃ (μειωμένη απόδοση πάνω από 40 ℃) |
-25 έως 55 ℃ (μειωμένη απόδοση πάνω από 40 ℃) |
-25 έως 55 ℃ (μειωμένη απόδοση πάνω από 40 ℃) |
Σχετική Υγρασία |
0–95 % RH (χωρίς συμπύκνωση) |
0–95 % RH (χωρίς συμπύκνωση) |
0–95 % RH (χωρίς συμπύκνωση) |
0–95 % RH (χωρίς συμπύκνωση) |
0–95 % RH (χωρίς συμπύκνωση) |
Μέθοδος Ψύξης |
Ψύξη με αέρα |
Ψύξη με αέρα |
Ψύξη με αέρα |
Ψύξη με αέρα |
Ψύξη με αέρα |
Διαστάσεις Τραπεζιού |
700×1200×900 mm |
700×1200×900 mm |
700×1200×900 mm |
700×1200×900 mm |
700×1200×900 mm |
Βάρος ντουλαπιού |
500χλμ |
700kg |
700kg |
500χλμ |
700kg |
Προστασία από πυρκαγιά |
Αεροσόλ |
Αεροσόλ |
Αεροσόλ |
Αεροσόλ |
Αεροσόλ |
Λειτουργίες |
Λειτουργία αντιστροφής ροής |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Δεν υποστηρίζει |
Δεν υποστηρίζει |
Εναλλαγή μεταξύ δικτύου και αυτόνομης λειτουργίας |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Απομακρυσμένη Παρακολούθηση |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Υποστήριξη |
Πρωτόκολλο επικοινωνίας |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
CT/MT/TER |
Αριθμός μονάδων παράλληλης λειτουργίας |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Πιστοποίηση |
Πιστοποίηση |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |
CE, IEC61000, IEC62109, UL983.3 |


Προηγμένη Λειτουργικότητα & Ασφάλεια
Το σύστημα διαθέτει μια εκτενή γκάμα ευφύων λειτουργιών για τη βελτιστοποίηση της κατανάλωσης ενέργειας και τη διασφάλιση της ασφάλειας. Υποστηρίζει λειτουργία αντιστροφής ροής για αυτοκατανάλωση, επιτρέποντας στους χρήστες να μεγιστοποιούν την αξιοποίηση της ηλιακής ενέργειας επί τόπου και να μειώνουν την εξάρτησή τους από το δίκτυο — με αποτέλεσμα τη μείωση των λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος και του ανθρακικού αποτυπώματος. Δυνατότητες απομακρυσμένης παρακολούθησης (μέσω πρωτοκόλλων επικοινωνίας CT/MT/TER) επιτρέπει την παρακολούθηση σε πραγματικό χρόνο της παραγωγής, αποθήκευσης και κατανάλωσης ενέργειας, καθώς και της κατάστασης λειτουργικότητας του συστήματος, από οποιαδήποτε συσκευή συνδεδεμένη στο Διαδίκτυο. Αυτό εξουσιοδοτεί τους χρήστες να λαμβάνουν αποφάσεις με βάση δεδομένα, προκειμένου να βελτιστοποιήσουν την ενεργειακή απόδοση και να αντιμετωπίζουν προληπτικά πιθανά προβλήματα προτού επιδεινωθούν.
Η ασφάλεια αποτελεί προτεραιότητα υψίστου επιπέδου στο σχεδιασμό αυτού του ενσωματωμένου πίνακα. Διαθέτει τεχνολογία ψύξης με αέρα για τη διατήρηση ιδανικών θερμοκρασιών λειτουργίας, προστασία από πυρκαγιά με αεροζόλ για τη μείωση των κινδύνων πυρκαγιάς και πολλαπλά επίπεδα προστασίας κατά υπερφόρτισης, υπερεκφόρτισης, βραχυκυκλωμάτων και υπερθέρμανσης. Το σύστημα συμμορφώνεται με διεθνή πρότυπα ασφαλείας και απόδοσης, συμπεριλαμβανομένων CE, IEC61000, IEC62109 και UL983.3 , διασφαλίζοντας τη συμμόρφωση με τις παγκόσμιες ρυθμιστικές απαιτήσεις και παρέχοντας στους χρήστες αίσθημα ασφάλειας όσον αφορά την ποιότητα και την ασφάλεια του προϊόντος.


Ευελιξία εφαρμογής
Ο Ενσωματωμένος Πίνακας Φωτοβολταϊκών-Αποθήκευσης Χαμηλής Τάσης αποτελεί μια ευέλικτη λύση κατάλληλη για μια ευρεία γκάμα εφαρμογών:
Εμπορικά κτίρια: Παρέχει ηλεκτρική ενέργεια από καθαρή ηλιακή ενέργεια σε καταστήματα λιανικής πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας, γραφεία και εμπορικά κέντρα, μειώνει τα τέλη κορυφής ζήτησης και διασφαλίζει εναλλακτική παροχή ηλεκτρικής ενέργειας κατά τις διακοπές του δικτύου.
Βιομηχανικά Εγκαταστήματα: Υποστηρίξτε τις γραμμές παραγωγής, τα αποθηκευτικά κέντρα και τα εργοστάσια επεξεργασίας με σταθερή, αξιόπιστη ηλεκτρική ενέργεια, ελαχιστοποιώντας τον χρόνο αδράνειας και μειώνοντας το κόστος ενέργειας μέσω αυτοκατανάλωσης.
Απομακρυσμένες Κοινότητες & Ανεξάρτητες Από Δίκτυο Τοποθεσίες: Παρέχετε βιώσιμη ηλεκτρική ενέργεια σε αγροτικά χωριά, εξορυκτικούς στρατώπεδα ή πύργους τηλεπικοινωνιών σε περιοχές χωρίς πρόσβαση στο δημόσιο δίκτυο, αντικαθιστώντας τους ακριβούς και ρυπογόνους πετρελαιοκινητήρες.
Microgrids: Ενσωματωθείτε σε μικροδίκτυα κοινοτήτων ή πανεπιστημιουπόλεων για να ενισχύσετε την ανθεκτικότητα της ενέργειας, να ισορροπήσετε τη ζήτηση φορτίου και να υποστηρίξετε την ενσωμάτωση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.
Συμπέρασμα
Η ολοκληρωμένη χαμηλής τάσης καβινέτα PV-Αποθήκευσης αναπροσδιορίζει τα όρια της δυνατής εφαρμογής μικρής και μεσαίας κλίμακας αποθήκευσης ενέργειας. Ο συνδυασμός υψηλής απόδοσης, εύκολης εγκατάστασης, εξυπνότητας και αξιόπιστων λειτουργιών ασφαλείας καθιστά αυτή την καβινέτα ιδανική επιλογή για επιχειρήσεις και οργανισμούς που επιθυμούν να μεταβούν σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, να μειώσουν το κόστος ενέργειας και να ενισχύσουν την ανθεκτικότητα της παροχής ηλεκτρικής ενέργειας. Είτε χρησιμοποιείται ως αυτόνομο off-grid σύστημα, είτε ως λύση αναφοράς (backup) ηλεκτρικής ενέργειας, είτε ως μέρος υβριδικής σύνδεσης με το δίκτυο, αυτή η ολοκληρωμένη καβινέτα παρέχει συνεχή, αποτελεσματική και οικονομική ηλεκτρική ενέργεια — εγγυώμενη από διεθνή πιστοποιητικά και σχεδιασμένη για να αντέχει τις απαιτήσεις της πραγματικής λειτουργίας. Με το κλιμακωτό της σχέδιο και τις λειτουργίες που επικεντρώνονται στον χρήστη, δεν αποτελεί απλώς ένα προϊόν αποθήκευσης ενέργειας, αλλά μια μακροπρόθεσμη επένδυση σε βιώσιμη και αξιόπιστη παροχή ενέργειας.