Penerangan Produk
Inverter Hibrid Fasa Tunggal Siri ESS1 & MASS : Penyelesaian Kuasa Boleh Percaya untuk Penyimpanan Tenaga Rumah Tangga & Komersial Kecil
Dalam era di mana isi rumah dan perniagaan kecil semakin berusaha mengurangkan pergantungan kepada grid, menurunkan kos tenaga, dan memastikan ketahanan bekalan kuasa, inverter hibrid fasa tunggal ESS1-4K1P-01-LV-FG, ESS1-6K1P-01-LV-FG, dan MASS-10.2KW-48V muncul sebagai penyelesaian serba guna berprestasi tinggi. Peranti fasa tunggal ini secara lancar mengintegrasikan pengumpulan tenaga fotovoltaik (PV), penyimpanan bateri litium, dan sambungan ke grid, menyediakan satu platform terpadu untuk pengurusan tenaga yang menyeimbangkan kecekapan, kelenturan, dan ketahanan.
Prestasi Utama & Spesifikasi Teknikal
Input PV: Pemanenan Tenaga Suria yang Dioptimumkan
Semua model dilengkapi teknologi MPPT (Maximum Power Point Tracking) lanjutan untuk memaksimumkan penangkapan tenaga suria, walaupun dalam keadaan cahaya yang berubah-ubah. ESS1-4K1P-01-LV-FG menyokong kuasa input PV maksimum sebanyak 6 kW, dengan arus input 30A dan julat voltan MPPT 60-420 V Manakala ESS1-6K1P-01-LV-FG ditingkatkan kepada kuasa input PV sebanyak 9 kW, arus 40 A, dan julat voltan yang sama. Kedua-duanya menggunakan 4 pengesanan MPPT dengan 2 tali leher per pengesan, memastikan penangkapan tenaga yang cekap walaupun di bawah naungan separa. MASS-10.2KW-48V menawarkan kuasa input PV sebanyak 10.8 kW, arus 44.37 A, dan julat voltan MPPT 90–300 V, dengan 2 pengesan yang dioptimumkan untuk modul PV berarus tinggi.
Parameter Produk
Parameter |
ESS1-4K1P-01-LV-FG |
ESS1-6K1P-01-LV-FG |
MASS-10.2KW-48V |
PV |
|
|
|
Kuasa input PV maksimum |
6KW |
9KW |
10.8KW |
Voltan Masukan Berperingkat |
500V |
500V |
500V |
Voltan masukan maksimum |
350 V |
350 V |
90V |
Voltan Permulaan |
60V |
60V |
90V |
Julat Voltan MPPT |
60-420 V |
60-420 V |
90-300 V |
Arus Masukan Maksimum |
30A |
40A |
44.37 A |
Arus Litar Pendek Maksimum |
40A |
40A |
45A |
Penjejak MPPT / Bilangan Tali Maksimum per Penjejak |
2 April |
2 April |
2 |
Input/Output Bateri |
|
|
|
Julat Voltan Bateri |
40-60V |
40-60V |
48 |
Arus Muat/Muarik Maksimum |
80 A / 80 A |
100a/100a |
160 |
Kuasa Cas/Discaj Maksimum |
4 kW / 4 kW |
6 kW/6 kW |
10.2 kW/10.2 kW |
Komunikasi Bateri |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Disokong |
KELUARAN INVERTER |
|
|
|
Kuasa Output Berperingkat |
4kw |
6KW |
10kw |
Kuasa keluaran maksimum |
4.2kw |
6.2kw |
10.2KW |
Kuasa Keluaran Nyata Maksimum |
4.2 kVA |
6.2 kVA |
10kva |
Tenaga output bertaraf |
18.2A |
27.3A |
47 |
Arus Keluaran Maksimum |
19.1A |
28A |
47 |
Masa menukar ups |
< 10ms |
< 10ms |
20ms |
Voltan/Frekuensi Output |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
220V/50HZ |
Faktor kuasa output |
0.8 mendahului ~ 0.8 terketinggalan |
0.8 mendahului ~ 0.8 terketinggalan |
/ |
Jumlah Distorsi Harmonik Arus |
<2% |
<2% |
/ |
Sambungan grid |
|
|
|
Kuasa Input Maksimum |
7KW |
10kw |
12KW |
Arus Masukan Maksimum |
40A |
50A |
47a |
Julat voltan input |
176–253 V |
176–253 V |
170–270 V |
Port EPS |
|
|
|
Kuasa Output Maksimum (Hibrid) |
7KW |
10kw |
10.2KW |
Kuasa Output Maksimum (Hibrid) |
4.2kw |
6.2kw |
10.2KW |
Arus Output Maksimum (Hibrid) |
40A |
50A |
47a |
Arus Output Maksimum (Grid) |
19.1A |
28A |
47a |
Port Pelbagai Fungsi |
|
|
|
Mod Kerja |
Beban/Kumpulan Penjana Kedua |
Beban/Kumpulan Penjana Kedua |
3 Mod Kerja |
Kuasa Input/Output Maksimum |
8kw |
8kw |
10.2 kW/10.2 kW |
Arus Input/Output Maksimum |
/ |
/ |
47a |
Voltan dan Frekuensi Berkadaran |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
L/n/pe 220v/230v 50hz/60hz |
220V/50HZ |
Parameter Sistem |
|
|
|
Kecekapan Maksimum |
97.50% |
97.50% |
99% |
Gred perlindungan |
IP20 |
IP20 |
IP21 |
Suhu operasi |
-25 ~ 60℃ |
-25 ~ 60℃ |
0-60℃ |
Kaedah Penyejukan |
0–95% (Tidak berembun) |
0–95% (Tidak berembun) |
60% |
Kelembapan |
Penyejukan Udara |
Penyejukan Udara |
Penyejukan Udara |
Dimensi (L×T×D, mm) |
358×442×161 mm |
358×442×161 mm |
530×420×160 mm |
Berat |
9KG |
9KG |
15kg |
Fungsi tambahan |
|
|
|
Perlindungan Anti-islanding |
Dilengkapi |
Dilengkapi |
/ |
Pembazaaan kesalahan lengkung |
Dilengkapi |
Dilengkapi |
/ |
Perlindungan Sambungan Terbalik |
CT/PEMETER |
CT/PEMETER |
/ |
Kuantiti Maksimum Selari |
8 |
8 |
/ |


Integrasi Bateri: Penyimpanan Tenaga yang Fleksibel
Inverter ini direka khas untuk sistem bateri litium voltan rendah, dengan siri ESS1 menyokong bateri 40–60 V dan arus cas/buang cas sebanyak 80 A/100 A (kuasa 4 kW/6 kW), manakala model MASS sesuai dengan bateri 48 V dan arus sehingga 160 A (kuasa cas/buang cas 10,2 kW). Komunikasi bateri melalui RS485/CAN memastikan pemantauan masa nyata terhadap tahap cas (SoC) dan kesihatan bateri, seterusnya memperpanjang jangka hayat bateri dengan mengelakkan cas berlebihan/buang cas berlebihan. Ini menjadikan siri ini ideal untuk arbitraj tenaga berdasarkan masa penggunaan, menyimpan tenaga fotovoltaik (PV) berlebihan untuk tempoh permintaan puncak, serta menyediakan kuasa sandaran semasa gangguan grid.
Output Inverter: Kelenturan Sambungan ke Grid & Tanpa Grid
Kelebihan utama ialah keluaran AC dua mod yang menjamin bekalan kuasa tanpa henti kepada beban kritikal. Siri ESS1 memberikan keluaran berkadaran 4 kW/6 kW (maksimum 4,2 kW/6,2 kW) , dengan masa beralih UPS kurang daripada 10 ms—cukup pantas untuk mengelakkan gangguan kepada peralatan elektronik sensitif seperti komputer dan peranti perubatan. MASS-10.2KW-48V memberikan keluaran berkadaran 10 kW (maksimum 10,2 kW) dengan pengalihan 20 ms, sesuai untuk beban perumahan yang lebih besar. Semua model menyokong kuasa satu fasa 220V/230V 50Hz/60Hz , dengan faktor kuasa dari 0.8 mendahului hingga 0.8 terketinggalan dan jumlah penyimpangan harmonik (THD) <2%, memastikan penghantaran kuasa yang bersih dan selaras dengan grid.
Integrasi Grid & EPS: Ketahanan Ditingkatkan
Input grid menyokong julat voltan 176–253 V (ESS1) atau 170–270 V (MASS) , membolehkan inverter menarik kuasa grid untuk pengecasan bateri semasa jam luar puncak atau memasukkan tenaga PV berlebihan kembali ke grid. Port EPS (Bekalan Kuasa Kecemasan) menyediakan kuasa sandaran untuk beban kritikal, dengan siri ESS1 menawarkan output maksimum 7 kW/10 kW dan model MASS memberikan 10.2 kW. Port pelbagai fungsi menambah keluwesan: siri ESS1 menyokong input beban kedua atau penjana, manakala model MASS mempunyai 3 mod operasi (keutamaan solar, keutamaan bateri, keutamaan grid) untuk menyesuaikan diri dengan keutamaan pengguna.
Ciri Utama & Kelebihan Persaingan
Keselamatan & Kekuatan
Semua model termasuk perlindungan keselamatan yang komprehensif, seperti pencegahan anti-islanding, pengesanan kecacatan lengkung (arc fault), dan perlindungan terhadap polariti songsang, serta mematuhi piawaian antarabangsa seperti IEC dan UL. Siri ESS1 mempunyai kadar IP20 untuk pemasangan di dalam bangunan, manakala MASS-10.2KW-48V menawarkan perlindungan IP21 untuk kegunaan separa-luar bangunan. Julat suhu operasi adalah dari -25°C hingga 60°C (ESS1) atau 0°C hingga 60°C (MASS) , dengan penyejukan udara memastikan prestasi yang boleh dipercayai dalam keadaan yang keras.


Keskalabelan & Pemasangan
Siri ESS1 menyokong sehingga 8 unit secara selari, membolehkan pengembangan sistem dari 4 kW hingga 48 kW untuk aplikasi komersial berskala besar. Reka bentuk padat (358×442×161 mm untuk ESS1, 530×420×160 mm untuk MASS) dan struktur ringan (9 kg/15 kg) memudahkan pemasangan pada dinding dan pemasangan secara umum, malah dalam persekitaran yang terhad ruang.
Pemantauan & Kawalan Berkecerunan
Komunikasi terbina RS485/CAN membolehkan integrasi dengan sistem pengurusan tenaga (EMS), membolehkan pemantauan jarak jauh terhadap penjanaan PV, status bateri, dan penggunaan beban. Pengguna boleh menyesuaikan mod operasi, menetapkan jadual pengecasan, dan menerima amaran untuk penyelenggaraan, bagi memaksimumkan masa operasi dan kecekapan sistem.
Senario Penggunaan
Kemandirian Tenaga Rumah Tangga: Kurangkan bil elektrik melalui penggunaan tenaga fotovoltaik (PV) sendiri, simpan kuasa berlebihan untuk kegunaan pada waktu malam, dan pastikan bekalan kuasa sandaran semasa gangguan.
Penggunaan Komersial Kecil: Kedai kuasa, pejabat, dan kafe dengan tenaga suria bersih, yuran permintaan puncak yang lebih rendah, serta mengekalkan operasi semasa kegagalan grid.
Sistem Off-Grid Jauh : Menyediakan bekalan kuasa yang boleh dipercayai untuk rumah luar bandar, pondok, dan menara telekomunikasi, dengan menggabungkan input tenaga suria, bateri, dan penjana untuk ketahanan 24/7.
Arbitraj Mengikut Masa Guna: Isikan bateri dengan kuasa grid berkos rendah pada waktu malam dan keluarkan semasa jam puncak berkos tinggi, memaksimumkan penjimatan.