Përshkrimi i produktit
Invertorët hibridë me fazë të vetme seritë ESS1 & MASS : Zgjidhje të besueshme energjie për ruajtjen e energjisë në shtëpi dhe në objekte tregtare të vogla
Në një kohë kur shtëpitë dhe bizneset e vogla po kërkojnë gjithnjë e më shumë të zvogëlojnë përkufizimin nga rrjeti, të ulin kostot e energjisë dhe të sigurojnë qëndrueshmërinë e furnizimit me energji, invertorët hibridë me fazë të vetme ESS1-4K1P-01-LV-FG, ESS1-6K1P-01-LV-FG dhe MASS-10.2KW-48V dalin si zgjidhje të shumëfishta dhe me performancë të lartë. Këto pajisje me fazë të vetme integrojnë në mënyrë të pafuqishme mbledhjen e energjisë fotovoltaike (PV), ruajtjen e energjisë në bateri litiumi dhe lidhjen me rrjetin, duke ofruar një platformë të bashkuar për menaxhimin e energjisë që e balancon efikasitetin, fleksibilitetin dhe qëndrueshmërinë.
Performanca kryesore dhe specifikimet teknike
Hyrja PV: Mbledhje optimale e energjisë së diellit
Të gjitha modellet kanë teknologji të avancuar MPPT (Rrethimi i Pikës së Fuqisë Maksimale) për të maksimizuar kapjen e energjisë solare, edhe nën kushte dritësh të ndryshueshme. Për ESS1-4K1P-01-LV-FG suporton një fuqi maksimale hyrëse PV prej 6 kW, me një 30A rrymë hyrëse dhe 60–420 V Diapazon tensioni MPPT, ndërsa ESS1-6K1P-01-LV-FG shkallëzohet në 9 kW hyrje PV, 40 A rrymë dhe të njëjtin diapazon tensioni. Të dyja përdorin 4 gjurmues MPPT me 2 vargje për secilin gjurmues, duke siguruar kapjen efikase të energjisë edhe në rastin e hijesimit pjesësor. MASS-10.2KW-48V ofron një hyrje PV prej 10,8 kW, rrymë 44,37 A dhe diapazon MPPT 90–300 V, me 2 gjurmues të optimizuar për modulat PV me rrymë të lartë.
Parametrat e Produktit
Parametri |
ESS1-4K1P-01-LV-FG |
ESS1-6K1P-01-LV-FG |
MASS-10.2KW-48V |
PV |
|
|
|
Fuqia maksimale hyrëse PV |
6kw |
9kw |
10,8 kW |
Volti hyrëse e vlerësuar |
500V |
500V |
500V |
Tensioni maksimal hyrës |
350V |
350V |
90V |
Tensioni i nisjes |
60V |
60V |
90V |
Larg Viti MPPT |
60–420 V |
60–420 V |
90–300 V |
Rrjedhja Maksimale e Hyrjes |
30A |
40A |
44,37 A |
Rryma maksimale e shkurtimit |
40A |
40A |
45A |
Gjurmuesit MPPT / Numri maksimal i vargjeve për çdo gjurmues |
2 prill |
2 prill |
2 |
Hyrja/dalja e baterisë |
|
|
|
Larg gamës së voltatës së baterisë |
40-60V |
40-60V |
48 |
Rrjedhja maksimale ngarkimi/dishyrje |
80 A / 80 A |
100 A / 100 A |
160 |
Fuqia Maksimale e Ngarkimit / Shkarkimit |
4 kW / 4 kW |
6 kW / 6 kW |
10,2 kW / 10,2 kW |
Komunikimi i baterisë |
RS485/CAN |
RS485/CAN |
Mbajtur |
Dalja e Inverterit |
|
|
|
Larg aktive e vlerës së normale |
4kw |
6kw |
10KW |
Maksimumi fuqi larg |
4.2kw |
6.2kw |
10.2kW |
Fuqia Maksimale e Daljes Aparente |
4,2 kVA |
6,2 kVA |
10kva |
RRYSHI I DALJES |
18.2A |
27,3 A |
47 |
Maksimumi sasi larg |
19,1 A |
28 A |
47 |
Koha e ndërrimit të UPS |
<10ms |
<10ms |
20ms |
Tensioni dhe frekuenca e daljes |
L/N/PE 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz |
220V/50HZ |
Faktori i fuqisë së daljes |
0.8 përpara ~ 0.8 pas |
0.8 përpara ~ 0.8 pas |
/ |
Distorsioni Total i Harmonikëve të Rrymës |
<2% |
<2% |
/ |
Lidhje në rezh |
|
|
|
Maksimumi i Larg dhe Energji Input |
7KW |
10KW |
12KW |
Rrjedhja Maksimale e Hyrjes |
40A |
50A |
47 A |
Rangu i tensionit të hyrjes |
176–253 V |
176–253 V |
170–270 V |
Porta EPS |
|
|
|
Fuqia Maksimale e Daljes (Hibrid) |
7KW |
10KW |
10.2kW |
Fuqia Maksimale e Daljes (Hibrid) |
4.2kw |
6.2kw |
10.2kW |
Rryma Maksimale e Daljes (Hibrid) |
40A |
50A |
47 A |
Rryma Maksimale e Daljes (rrjeti) |
19,1 A |
28 A |
47 A |
Porti Shumëfunksional |
|
|
|
Modeja e punës |
Ngarkesa e Dytë/Gjeneratori |
Ngarkesa e Dytë/Gjeneratori |
3 Modi Punimi |
Fuqia Maksimale Hyrëse/Dalëse |
8KW |
8KW |
10,2 kW / 10,2 kW |
Rryma Maksimale e Hyrjes/Daljes |
/ |
/ |
47 A |
Tensioni i Nëngarkuar/Frekuenca |
L/N/PE 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz |
L/N/PE 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz |
220V/50HZ |
Parametra sistemi |
|
|
|
Efikasitet Maksimal |
97.50% |
97.50% |
99% |
Gradi i mbrojtjes |
IP20 |
IP20 |
IP21 |
Temperatura e Funksionimit |
-25 ~ 60℃ |
-25 ~ 60℃ |
0-60℃ |
Metoda e ftohjes |
0–95% (Pa kondensim) |
0–95% (Pa kondensim) |
60% |
Tatimi |
Ftohja e ajrit |
Ftohja e ajrit |
Ftohja e ajrit |
Dimensionet (G×L×T, mm) |
358 × 442 × 161 mm |
358 × 442 × 161 mm |
530 × 420 × 160 mm |
Pesha |
9Kg |
9Kg |
15kg |
Funksione Auxiliare |
|
|
|
Mbrojtja Anti-islanding |
I pajisur |
I pajisur |
/ |
Mbrojtja kundër rrymës së arkut |
I pajisur |
I pajisur |
/ |
Mbrojtja kundër lidhjes së kundërt |
CT/METRI |
CT/METRI |
/ |
Sasia Maksimale Paralele |
8 |
8 |
/ |


Integrimi i baterive: Ruajtje e fleksibël energjie
Invertorët janë dizajnuar për sisteme baterish litium me tension të ulët, ku seria ESS1 suporton bateri 40–60 V dhe rryma ngarkimi/shkarkimi 80 A/100 A (fuqi 4 kW/6 kW), ndërsa modeli MASS është i përshtatshëm me bateri 48 V dhe rrymë 160 A (fuqi ngarkimi/shkarkimi 10,2 kW). Komunikimi i baterisë përmes RS485/CAN siguron monitorimin në kohë reale të gjendjes së ngarkesës (SoC) dhe të shëndetit, duke zgjatur jetëgjatësinë e baterisë duke parandaluar ngarkimin ose shkarkimin e tepërt. Kjo bën serinë ideale për arbitrazhin e energjisë sipas kohës së përdorimit, ruajtjen e energjisë së tepërt të fotovoltaikut (PV) për periudhat me kërkesë maksimale dhe furnizimin e energjisë së rezervës gjatë dështimeve të rrjetit.
Dalja e invertorit: Fleksibilitet me rrjet dhe pa rrjet
Një prej forcave kryesore është dalja AC me dy mënyra, e cila siguron furnizim të pandërprerë energjie për ngarkesat kritike. Seria ESS1 ofron dalje të regjistruar prej 4 kW/6 kW (4,2 kW/6,2 kW maksimum) , me kohë ndërrimi UPS më pak se 10 ms — e mjaftueshme për të parandaluar çregullimet te pajisjet elektronike të ndjeshme si kompjuterët dhe pajisjet mjekësore. Modeli MASS-10.2KW-48V ofron dalje të regjistruar prej 10 kW (10,2 kW maksimum) me kohë ndërrimi 20 ms, e përshtatshme për ngarkesa rezidenciale më të mëdha. Të gjitha modellet mbështesin 220 V/230 V, 50 Hz/60 Hz fuqi me fazë të vetme, me koeficient fuqie prej 0,8 në avans deri në 0,8 në vonësim dhe distorsion total harmonik (THD) < 2 %, duke siguruar dorëzim të pastër të energjisë që plotëson kërkesat e rrjetit.
Integrimi me rrjetin dhe sistemin EPS: Rezilienca e përmirësuar
Hyrja nga rrjeti mbështet 176–253 V (ESS1) ose 170–270 V (MASS) gamë tensionesh, duke lejuar inverterët të tërheqin energji nga rrjeti për ngarkimin e baterive gjatë orëve jomaximale ose të kthejnë energjinë e tepërt të PV në rrjet. Porti EPS (Supply i Fuqisë Emergjente) ofron fuqi backup për ngarkesat kritike, ku seria ESS1 ofron dalje maksimale 7 kW/10 kW dhe modeli MASS ofron 10,2 kW. Porti multifunksional shton përshtatshmërinë: seria ESS1 mbështet një ngarkesë të dytë ose hyrje gjeneratori, ndërsa modeli MASS ka 3 mënyra operimi (prioriteti i energjisë diellore, prioriteti i baterisë, prioriteti i rrjetit) për të përshtatur me preferencat e përdoruesit.
Karakteristikat Kryesore & Siguria Konkurruese
Siguria & Qëndrueshmëria
Të gjitha modelet përfshijnë mbrojtje të plotë sigurie, si p.sh. anti-islanding, zbulimi i gabimeve të arkut dhe mbrojtja kundër polaritetit të kundërt, duke plotësuar standardet globale si IEC dhe UL. Seria ESS1 ka klasifikim IP20 për instalim brenda ndërtesës, ndërsa MASS-10.2KW-48V ofron mbrojtje IP21 për përdorim semi-jashtë ndërtesë. Temperaturat e punës variojnë nga -25°C deri në 60°C (ESS1) ose 0°C deri në 60°C (MASS) , me ftohje me ajër që siguron performancë të besueshme në kushte të rënda.


Shkallëzueshmëria dhe Instalimi
Seria ESS1 suporton deri në 8 njësi në paralel, duke lejuar zgjerimin e sistemit nga 4 kW deri në 48 kW për aplikime komerciale më të mëdha. Dizajni i kompaktë (358×442×161 mm për ESS1, 530×420×160 mm për MASS) dhe ndërtimi i lehtë (9 kg/15 kg) thjeshtojnë montimin mbi mur dhe instalimin, edhe në ambiente me hapësirë të kufizuar.
Monitorimi dhe Kontrolli Inteligjent
Komunikimi i integruar RS485/CAN lejon integrimin me sistemet e menaxhimit të energjisë (EMS), duke mundësuar monitorimin nga largësi të gjenerimit PV, statusit të baterisë dhe konsumit të ngarkesës. Përdoruesit mund të rregullojnë modalitetet e punës, të vendosin oraret e ngarkimit dhe të marrin njoftime për mirëmbajtje, duke maksimizuar kohën e funksionimit dhe efikasitetin e sistemit.
Scenarët e Aplikimit
Pavarësia Energetike Residenciale: Ulet faturat e energjisë elektrike duke përdorur vetë energjinë e PV-së, ruan energjinë tepër për përdorim natën dhe siguron energji rezervë gjatë dështimeve të rrjetit.
Përdorim Komercial i Vogël: Siguron energji për dyqane, zyra dhe kafe me energji të pastër diellore, ul shpenzimet për ngarkesën kulmore dhe mban operacionet në vend të dështimeve të rrjetit.
Sisteme Të Pavarura Në Zonat E Largëta : Siguron energji të besueshme për shtëpi në zonat rurale, kabina dhe pirgjet e telekomunikacionit, duke kombinuar hyrjet nga dielli, bateritë dhe gjeneratorët për rezilencë 24/7.
Arbitrazhi i Përdorimit të Kohnës: Ngarkoni bateritë me energji elektrike të rrjetit me kosto të ulët natën dhe shkarkoni gjatë orëve të kulmit me kosto të lartë, duke maksimizuar kursimet.